Udruženje oboljelih i liječenih od karcinoma dojke, ginekoloških karcinoma i drugih malignih oboljenja "Renesansa" povodom "Ružičastog oktobra" organizuje niz događaja s ciljem podizanja svijesti o malignim oboljenjima, značaju ranog otkrivanja i prevencije bolesti.
Enida Glušac, predsjednica Udruženja oboljelih i liječenih od karcinoma dojke, ginekoloških karcinoma i drugih malignih oboljenja "Renesansa" ističe kako vlast ignoriše njihovu patnju.
-Sva naša patnja, sva naša bol i smrt je ignorisana od strane vlasti. Ova roza perika je znak inata, prkosa, ženu sa ružičastom perikom na glavi niko neće moći izignorisati i to je činjenica. Zato ću ja, naše članice i ambasadorice nositi ružicastu periku tokom ovog mjeseca. Skrenut ćemo pažnju na patnje onkoloških pacijentica – kaže Glušac.
Naglasila je da je najveći problem lista čekanja, koju oni nazivaju “lista smrti”.
-Osim nekompetentnosti imamo problem sa nedostatkom citostatika i indikacijama sa lijekovima koji su na listi. Mi više ne želimo, ne možemo i nećemo sahranjivati naše žene koje su mogle da žive samo da su imale šansu. Zato ćemo u ovom mjesecu posebno skretati pažnju na probleme s kojima se svakodnevno susrećemo – navodi Glušac.
Niz aktivnosti pripremile su članice Udruženja “Renesansa” koje će biti organizovane i realizovane tokom “ružičastog oktobra”.

Doktorica Una Delić, specijalista radiologije, kazala je da je važno destigmatizirati bolest i strah od pregleda.
-BiH je jedina država koja nema nacionalni screening program. Građani su osuđeni na vlastitu savjest. Jednom godišnje možemo biti nekome inspiracija da isto učini. Prema svjetskim smjernicama mamografski pregled trebao bi se raditi jednom godišnje od četrdesete godine života, a sa oboljelim srodnikom deset godina prije. U posljednje vrijeme se sve više piše u naučnim krugovima da se granica pregleda spušta na tridesete godine. Pozivamo mlađe generacije na redovne preglede – poručila je Delić.

Pregledi su kratki, ne bole i skraćuju liste čekanja.
Onlološki pacijenti traže pomoć
Sve češće se onkološki pacijenti obraćaju organizaciji “Pomozi.ba”.
Saliha Rokša, glasnogovornica Udruženja Pomozi.ba, naglasila je da je udruženje doniralo 20 miliona KM za liječenje oboljelih.
-Svjesni smo problema s kojima se susreću onkološki pacijenti. Od 2021. godine donirali smo oko 20 miliona KM za liječenje oboljelih bh. građana, od toga veliki dio za onkološke pacijente – kaže Rokša.

Hana Hadžiavdagić Tabaković, prva ambasadorica Udruženja “Renesansa”, podsjetila je na problem sa kojima se susreću pacijenti iz Tuzle.
-Dižem glas protiv države koja ne radi svoj posao. Zbog 5-10 minuta pacijenti iz Tuzle idu na liječenje u druge gradove, obaraju se tenderi za opremu za onkološki odjel a ni u drugim gradovima nije bolja situacija – govori Hadžiavdagić.
Problemi brojni, država ne reaguje. Građani nam se liječe uz pomoć donacija, plaća se PDV na donirane lijekove, svi se pitaju do kada više… Opširnije gledajte u “Vijestima u 7” od 18:55 sati.
(S. Delić)