Nakon ubistva političkog lidera Ismaila Haniyeha 31. jula u Teheranu, Hamas je izabrao novog lidera koji će voditi Hamas u narednim godinama. Riječ je o Yahya Sinwaru, istaknutom članu ovog pokreta kojeg Izrael smatra arhitektom napada 7. oktobra prošle godine.

Od ovog napada Hamasa na Izrael prošle godine, Sinwar je neprimjetan odnosno skriva se kako ne bi ponovo došao u ruke izraelskih snaga koje uveliko tragaju za njim. Ne bi to bio prvi put da Sinwar padne u šake Izraela koji palestinske zatvorenike muči na razne načine što je javno obznanjeno prije nekoliko dana.

Tada se na društvenim mrežama širio snimak kako izraelski policijski službenici u zatvorima muče Palestince na najbrutalniji način.

Pridruživanje pokretu otpora

Yahya Sinwar - lider Hamasa koji mijenja pravac njihovog djelovanja

Yahya Sinwar je rođen 1962. godine u Khan Younisu te se smatrao beskompromisnim liderom Hamasa i prije nego li je zvanično preuzeo vodstvo u Hamasu. Sinwar je pretrpio iskustvo izraelskih zatvora s obzirom da je učestvovao u anti-okupacionim akcijama protiv Izraela.

Nakon završetka Islamskog univerziteta u Gazi, bio je od onih koji su pomogli da se uspostavi mreža boraca koji će se oružanim otporom suprostaviti Izraelu. Ova grupa boraca će kasnije prerasti u Brigadu Al Qassam i postati vojno krilo Hamasa.

Nakon godina društvenog aktivizma i pomaganja da se oružanim otporom stanovnici Gaze suprostave izraelskoj okupaciji, Sinwar se priključuje novonastalom pokretu Hamasa kojeg je osnovao Ahmed Yasin. Ovaj pokret je nastao za vrijeme prve intifade (otpora) organizovanog od Palestinaca u Pojasu Gaze.

Yahya Sinwar - lider Hamasa koji mijenja pravac njihovog djelovanja

Prvobitni zadatak Hamasa tokom intifade je bio da pomogne stanovnicima Gaze koji su bili u devastirajućem stanju. Odgovor izraelskih snaga na intifadu je bio brutalan, takav da je tadašnji ministar odbrane izjavio da će lomiti kosti onih koji budu dijelom ovog otpora. U tim godinama, 1987., Hamasu se priključuje Yahya Sinwar.

Zatvaranje Sinwara

Njegovo djelovanje unutar Hamasa nije bilo dugog vijeka jer je već naredne godine uhapšen od strane Izraela. Bio je osuđen na četiri doživotne robije što je jednako 426 godina zatvora. Razlog za ovakvu kaznu je njegovo navodno učešće u kidnapovanju i ubistvu dvojice izraelsih vojnika kao i četvorice palestinskih špijuna.

Iako je osuđen na ovoliku kaznu, u zatvoru je proveo „samo“ 23 godine. Oslobođen je 2011. godine prilikom razmjene zatvorenika odnosno razmjene za kidnapovanog izraelskog vojnika Gilad Shalita.

U zatvoru je odbijao komunikaciju sa Izraelcima a prema nekim izvorima je lično kažnjavao one koji su to činili. Vrijeme provedeno u zatvoru nije tratio tek tako. U te 23 zatvorske godine naučio je hebrejski jezik te se dobro upoznao sa izraelskom domaćom i vanjskom politikom što će mu kasnije pomoći nakon što izađe iz zatvora.

Yahya Sinwar - lider Hamasa koji mijenja pravac njihovog djelovanja

Nakon izlaska iz zatvora ubrzo je napredovao u Hamasu postavši član političkog biroa i koordinator za odnose sa Brigadom Qassam. Za vrijeme ofanzive Izraela na Gazu 2014. godine, Sinwar je igrao ključnu političku i vojnu ulogu. Zbog toga je porata u očima pristalicama Hamasa što mu je donijelo i napredak u organizacijskoj hijerarhiji. Zbog svojih aktivnosti koje je provodio, SAD su ga svrstale na crnu listu 2015. označivši ga kao „specijalnog globalnog teroristu.“

Zbog svega onoga šta je uradio za Hamas, izabran je za njenog lidera te će u narednim godinama voditi politiku Hamasa onako kako smatra da treba biti vođena, prema svojim idealima i iskustvu koje je proživio tokom svih ovih godina.

Šta očekivati od Sinwarovog Hamasa?

Ako je suditi prema izjavama koje je do sada davao, Hamas bio mogao postati još tvrdokorniji. U mandatnom periodu Haniyeha, moglo se primijetiti da Hamas pokušava da postigne mir za svoj narod uz neke ustupke koji neće naštetiti reputaciji Hamasa a ni proklamovanim politikama pokreta.

Sa druge strane, Sinwarov pristup i politika je nešto drugačija. U intervjuu za Vice News iz 2021. je istakao kako su Palestinci pokušali mirnim putem i narodnim otporom da riješe okupaciju. Njihova očekivanja od svijeta, slobodnih ljudi i međunarodnih organizacija se nisu ostvarila Kako je svijet nijemo posmatrao šta se dešava u Gazi. Sinwar se tada upitao da li svijet očekuje da se Palestinci fino ponašaju, da ne prave galamu zbog toga što su ubijani od izraelske ruke.

Zbog ličnog iskustva kao i zbog trenutnog stanja u Gazi, možemo očekivati od Sinwarovog Hamasa tvrdokorniji pristup te odbijanje mogućnosti da se ikako pregovara sa Izraelom. Hamas će nastaviti svoje djelovanje kako ono političko tako ono vojno. Samo što će sada političko krilo biti više uvezano sa vojnim krilom jer je Sinwar još prije tri godine govorio o tome kako Palestinci neće sjediti skrštenih ruku na ono šta im se dešava.