U organizaciji „Preporoda“, Ambasade Republike Slovačke u Bosni i Hercegovini, Univerzitetske biblioteke u Bratislavi i Muzeja Sarajevo ekskluzivnom izložbom pod nazivom „Istočno od Zapada, zapadno od Istoka“ bit će predstavljen dio iz izuzetnog opusa Safvet-bega Bašagića, intelektualca, pisca, prevodioca i prosvjetitelja koji je pretkraj života svoju ukupnu biblioteku prodao Univerzitetskoj biblioteci u Bratislavi.
Koliko je ova izložba važna govori i činjenica da je proglašena UNESCO-vom nematerijalnom baštinom kao posebno vrijedna dokumentaristička zbirka. O organizaciji izložbe, zajedničkom radu kulturnih institucija Slovačke i Bosne i Hercegovine ali i impozantnoj važnosti samog Safvet bega Bašagića razgovarali smo u današnjem izdanju emisije „Dobar dan, BiH“ s Harisom Zaimovićem, arhivskim savjetnikom u Historijskom arhivu Sarajevo.

„Presretan sam da imamo priliku da prisustvujemo ovom događaju i da se nakon 100 godina ova izuzetno vrijedna građa vraća kući, nakon što je doktor Safvet-beg Bašagić 1924. ličnu biblioteku zbog teških uslova u kojima je živio prodao Univerzitetskoj biblioteci u Bratislavi. Tada je iz nje formirana kolekcija koja živi svoj život, ali prvi put dolazi nazad u Sarajevo, a možda je zbog svih vjetrometina kroz koje je Bosna i Hercegovina prošla posljednjih 100 godina i dobro što je ta zbirka tamo. Važno je reći da je ovo tek djelić orijentalne rukopisne zbirke koju je sakupljao doktor Safvet-beg Bašagić sa svojim ocem, a koja broji preko 240 rukopisa i preko 300 štampanih djela koji se odnose na nauku, na prirodne nauke, na filozofiju. Ti rukopisi datiraju od 12. do 19. stoljeća i obuhvataju čitav dijapazon djela u različitim temama. Na polju orijentalnih nauka ovo je jedna od najznačajnijih zbirki ne samo za Bratislavu i Bosnu i Hercegovinu nego i za ukupno svjetsko naslijeđe“, napominje Haris Zaimović podsjećajući na to da su egzemplari koji su doneseni u Sarajevo neki od najznačajnijih dijelova zbirke koja je zbog svoje iznimno velike vrijednosti za svjetsku baštinu proglašena i UNESCO-vom dokumentarnom baštinom poprimajući tako i formalni pečat svog svjetskog značaja.
Pogledajte kompletan razgovor i saznajte šta je sve moguće vidjeti u ovoj ekskluzivnoj izložbi koja će se otvoriti sutra i trajati do 10. oktobra u Muzeju Sarajeva u Brusa bezistanu.