Male i velike ptice često se mogu vidjeti kako sjede i opuštaju se na žicama dalekovoda, koje služe za prenos električne energije na velike udaljenosti. Zašto to rade i kako ih ne udari struja?

Žice nude lijep pogled, idealan za ptice koje promatraju svoju okolinu u potrazi za potencijalnim predatorima ili plijenom jer im pogled nije zaklonjen lišćem drveća.

Istraživanje iz 2014. Procijenilo je da između 0,9 i 11,6 miliona ptica u SAD-u svake godine bude ubijeno strujnim udarom. Veće ptice poput grabljivica su u posebnom riziku, jer imaju veću mogućnost da dodirnu dvije žice ili žicu i izvor uzemljenja.

Istraživanje iz 2016. koje je proveo Nacionalni forenzičko laboratorij američke Službe za ribe i divlje životinje proučavalo je 417 grabljivica pogođenih strujom, otkrivši da se u gotovo 80 ​​posto smrtnih slučajeva radilo o bjeloglavim orlovima ili surim orlovima.

Međutim, razlog zašto ptice uglavnom ne udari struja je taj što imaju sposobnost letenja i pristupaju električnim vodovima koristeći ovu sposobnost. Da su se popele na dalekovod ljestvama bez odgovarajuće izolacijske odjeće – spržilo bi ih kao i sve ostale.

Ptice koje sjede na jednoj žici ne udari struja jer – nisu uzemljene.

„Ptice ne formiraju vezu između dalekovoda i zemlje, tako da ne povezuju strujni krug“, objasnio je Will Babb iz Odjela za prirodne resurse iz Ohia za Cincinnati Enquirer. Također je objasnio da “ako bismo dodirnuli dalekovod dok stojimo na zemlji, zatvorio bi se krug i dogodile bi se loše stvari.”

Uzemljeni, električno provodljivi objekt koji dodiruje električnu žicu pod naponom osigurava drugi put kroz koji struja prolazi. Dakle, ako ptice dodirnu žicu i stub u isto vrijeme – to je vrlo loša vijest za ptice. Ako su dovoljno velike, mogu dodirnuti i dvije žice istovremeno i tako omogućiti struji da teče, a to je opet – loša vijest za pticu, prenosi IFL Science.