Medicinske sestre-tehničari u RS-u trebalo bi da od 1. januara dobiju povećanje plata za 100 KM. Neto. To povećanje nije rezultat razgovora predstavnika sindikata i Vlade RS. Odluka je jednostrana.
Ministarstvo zdravlja RS odbilo je da pokrene kolektivno pregovaranje o utvrđivanju cijene rada u zdravstvu, prenosi BHRT.
- Povećanje od 100 konvertibilnih maraka za medicinsku sestru i tehničara ne znači ništa i ovo je bukvalno pokušaj jedne kapi na požar koji je zapalio medicinske sestre-tehničare u RS-u i oni su burno reagovali i izrazili svoje nezadovoljstvo – kazao je Mirko Šerbedžija, Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara RS.
Prijedlog je kontraproduktivan. Vlast nema namjeru da sistemski riješi dugogodišnje probleme radnika u zdravstvu. To je stav Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalne zaštite RS.
- Pozivamo sve radnike u zdravstvu, a posebno medicinske sestre-tehničare da ne prihvataju minimalistička rješenja i da ne nasjedaju na manipulacije, te da se zajednički i dostojanstveno izborimo za naša stvarna prava. Samo na taj način ćemo pokazati da nas ne mogu kupiti minimalnim povećanjem nego da tražimo dostojanstvo i plate od kojih možemo da živimo, a ne da preživljavamo – poručili su iz Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalne zaštite RS.
Povećanjem plata pokušava se napraviti i razlika u platnim razredima koja se gotovo izgubila povećanjem minimalne plate. To je stav ministra zdravlja Alena Šeranića. Pozdravlja odluku Vlade RS.
- Što se tiče same mjere, za nju će biti potrebno izdvojiti 14 miliona konvertibilnih maraka. Ja smatram da je to jedna izuzetna stvar u kojim okolnostima Vlada je svakako uspjela kroz projekcije Ministarstva finansija da se odluči i obezbijedi taj novac u narednom periodu. Sa zdravstvenim ustanovama ćemo vidjeti način realizacije tih aktivnosti – kazao je Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS.
U zdravstvenim ustanovama kažu da su uslovi za rad dobri. Plate, ne razlikuju se mnogo, od plata u zemljama regiona. Hirurzi u RS-u povećanje plata ne žele da komentarišu.
- Mi smo prije mjesec dana bili u zvaničnoj posjeti UKC Maribor. One probleme koje mi imamo sa brojem medicinskih sestara, sa njihovim platama, ljekarskim platama je potpuno identično – kaže Zoran Aleksić, predsjednik Udruženja hirurga RS.
- Vidjeli ste da Vlada RS pronalazi rješenja i iznalazi načine da se poboljša status naših radnika i nadamo se da će se i dalje nastaviti sa nekim pregovorima – kazao je Nenad Lalović, direktor Univerzitetske bolnice u Foči.
O svemu odlučuje NSRS u ponedjeljak. Zakazana je posebna sjednica. Međutim, najavljena je i konferencija za novinare predstavnika sindikata ispred zgrade skupštine kao znak protesta i nezadovoljstva.
(Foto: Ilustracija)