Bliski Istok je mjesto gdje je sigurnosna situacija pa skoro svakodnevno narušena. Međutim, pojedinim vojno-političkim akcijama ta situacija eskalira do toga da se počne govoriti o većem odnosno globalnom sukobu.
Jedna takva akcija se desila prije deset dana kada je Ismail Haniyeh, politički šef Hamasa, ubijen u Teheranu. Od tada Iran prijeti da će napasti Izrael ali do sada nije bilo nikakvih vidljivih koraka ka tom sukobu na relaciji Iran-Izrael.
O ovoj temi smo razgovarali sa Berkom Zečevićem, vojnim analitičarom, u emisiji '7PLUS.
-Do eskalacije sukoba na globalnom nivou neće doći. Ovo će biti sukob strana koje se ne sukobljavaju direktno, nego savremenim naoružanjem između Irana i Izraela ako neko od njih pokrene te sukobe. Može jedino doći do prepucavanja između Libana i Izraela. Niko od njih ne govori koji je cilj eventualnog budućeg sukoba. Postoji povod ali ne povod za rat nego za osvetu. To ne odgovara ozbiljnim političkim šefovima. Najviše će izgubiti Palestinci i dio ljudi u Izraelu. To zavisi i od Irana šta će gađati da li samo vojne ili i civilne mete. A Izrael će uzvratiti na te napade – kaže Zečević.
Iran je u aprilu pokrenuo napad na Izrael što na kraju nije rezultiralo željenim rezultatima. Zečević kaže da će ovo biti iscrpljujući rat kako u ekonomskom tako i u vojnom smislu. Dodao je kako i treće strane koriste novonastalu situaciju za svoje interese.
-Šta se postiglo od odmazde? Izgubilo se mnogo novca. Dakle ovo može biti iscrpljujući rat, vojno i ekonomski. Moramo podcrtati da iza Irana stoji kineska tehnologija što znači da je to rat između Istoka i Zapada. Izrael u svojoj iscrpljujućoj borbi je potrošio dosta novca i vojnih sredstava ali nije pokazao da je postigao ono što je planirao. Zastrašujuće je to za Izraelce kao i za Palestince u Gazi ali i na Zapadnoj obali. Ovo će biti iscrpljujući rat. Kina pokušava da smiri ovo što se dešava ali Rusija je pokrenula intenzivnu saradnju sa Iranom gdje oni između sebe šalju ono što im treba – govori Zečević.
Kako kaže Zečević iskustvo Jugoslavije i arapskih zemalja govori da se od Rusije ne može dobiti ništa besplatno. Međutim, ni arapske zemlje nemaju čvrst stav da protiv Izraela pokrenu vojne efektive, ističe Zečević.
-Sve je to stvar finansija. Od iskustva u prethodnih 45 godina u doba Jugoslavije, da se zaključiti da se od Rusije ne može ništa dobiti besplatno. Također, arapsko iskustvo kaže da je Rusija prodavala visoku tehnologiju koja nije porazila zapadnu tehnologiju. Nijedna od arapskih zemalja ne stoji čvrsto da će protiv Izraela koristiti vojne efektive u cilju zaustavljanja žrtava koji su praktično Arapi. Ovdje Iran štiti svoj interes a Palestinci su najveće žrtve u tom sukobu – navodi Zečević.