Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski vrši pritisak na Veliku Britaniju da dozvole Ukrajincima raketne napade britanskim oružjem duboko u Rusiji jer smatra da bi prekogranični uspjeh ofanzive mogao svrgnuti ruskog lidera Vladimira Putina.

Do ponedjeljka uvečer, ukrajinske snage ostvarile su kontrolu nad oko 1.000 kvadratnih kilometara Kurske oblasti, pograničnog regiona na jugu Rusije, prema riječima vrhovnog generala Kijeva.

Zapanjujući prekogranični napad označava prvu stranu invaziju na rusko tlo od Drugog svjetskog rata, piše britanski Telegraph.

Dok još uvijek raju borbe, uključujući ruske kontranapade, Zelenski je rekao da još jednom preklinje zapadne saveznike da Ukrajincima dozvole da koriste rakete dugog dometa duboko u Rusiji.

On je rekao da je dao instrukcije zvaničnicima odbrane i diplomatama da "predstave spisak neophodnih radnji s naše strane kako bismo dobili dozvolu od naših partnera za upotrebu dalekometnog oružja za odbranu naše teritorije".

Telegraph je objavio britanska vlada nije dala odobrenje Ukrajini da koristi projektile Storm Shadow kao dio ofanzive na Kursk.

-Nije bilo nikakvih promjena - rekao je izvor iz vlade.

Tokom prošlomjesečne posjete Velikoj Britaniji, Zelenski je lobirao kod Sir Keira Starmera da ukine ograničenja u pogledu upotrebe municije, koja ima domet od oko 250 kilometara.

Ukrajina želi da udari na aerodrome i logistička čvorišta daleko izvan linije fronta koju Moskva koristi da ojača svoju poziciju u Kursku.

Hamish de Bretton-Gordon, bivši komandant britanskog tenka, rekao je da će projektili Storm Shadow moći da pogode glavne željeznice i ključne puteve vode prema Kursku, plus sve aerodrome u krugu od 160 kilometara.

-Putin je uznemiren i to bi pokazalo da je Zapad u potpunosti posvećen Ukrajini, što do sada nije bilo očigledno - dodao je on.

Stav o tome kako se koriste projektili Storm Shadow nije samo na vladi Velike Britanije, budući da se projektil proizvodi u Francuskoj, što znači da Pariz također ima pravo glasa o uslovima.

Kijev je takođe tražio od Washingtona dozvolu da koristi raketu dugog dometa Atacms tokom ofanzive Kursk, ali je i to do sada odbijeno.