U nedavno objavljenom članku enciklopedije Britannica, umjesto riječi genocid koristio se termin masakr u kontekstu događaja u Srebrenici 1995. godine. Zbog toga je član Predsjedništva BiH Željko Komšić poslao pismo u kojem zahtijeva da se koristi termin genocid.
-Poštovani urednici Enciklopedije Britanika,
Pišem Vam u ime građana Bosne i Hercegovine i svoje lično ime kako bih skrenuo pažnju na određene netačnosti i propuste u Vašoj publikaciji u vezi sa genocidom u Srebrenici.
Smatramo da je od najveće važnosti da sadržaj koji pokriva ovaj tragični događaj - genocid unutar Enciklopedije Britannica bude apsolutno tačan i zasnovan na provjerenim činjenicama, genocid u Srebrenici je definisan presudama krivičnih sudova, odnosno Međunarodnog suda pravde (ICJ) i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY).
Predstavlja jedan od najtragičnijih događaja u modernoj evropskoj historiji nakon Drugog svjetskog rata. Ove godine, Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je Rezoluciju kojom se 11. juli obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine.
Da podsjetim i na činjenicu da je 2021. godine tadašnji visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko donio Odluku o donošenju Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine kojim se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida u Bosni i Hercegovini. Suština ove Odluke se vidi u činjenici da svako ko javno odobrava, negira, grubo banalizira ili pokušava opravdati zločin genocida, zločina protiv čovječnosti ili ratnog zločina utvrđenog pravosnažnom presudom na osnovu priložene Povelje Međunarodnog vojnog suda Londonskom sporazumu od 8. avgusta 1945. ili Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju ili Međunarodnog krivičnog suda ili suda u Bosni i Hercegovini, usmjeren protiv grupe osoba ili pripadnika takve grupe određene rasom, boje kože, vjere, porijekla ili nacionalnog ili etničkog porijekla, kada se ponašanje provodi na način koji bi mogao potaknuti na nasilje ili mržnju protiv takve grupe ili pripadnik takve grupe, kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
S obzirom na to da je enciklopedija pisano djelo u kojem se po ustaljenoj metodologiji sistematski obrađuju činjenice i nalazi ukupnog ljudskog znanja, pozivamo vas da u obradi tematike genocida i dešavanja tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu u periodu 1992.-1995., da se pridržava dokazanih činjenica, a u ovom slučaju to su presude međunarodnih krivičnih sudova,
Nadalje, u svojoj publikaciji pišete i o broju žrtava u Srebrenici. Prema autentičnom izvoru - Memorijalnom centru Srebrenica, potvrđene su najmanje 8372 žrtve. Više od 1000 ljudi se vodi kao nestalo. Potrebno je ispraviti broj žrtava genocida u Srebrenici u Vašoj publikaciji.
Važno je da svako spominjanje ovog događaja u Vašoj Enciklopediji precizno odražava pravnu i istorijsku istinu. Pozivamo vas da ponovo istražite i izmijenite sve relevantne dijelove vaše publikacije kako biste osigurali da tačno i nepristrasno predstavlja sve relevantne informacije u vezi sa genocidom u Srebrenici – stoji u pismu Komšića.