„Bojim se da je naša ekonomska slika prilično tužna. Posebno kad vidite atmosferu nesloge u vladajućoj koaliciji koja čak ne može ni budžet BiH da usvoji. Čini se da o ekonomiji niko ne vodi brigu. Najvažnije je rasporediti ili raspodijeliti novac koji se nalazi na računima kako bi se dodatno mogle angažovati firme bliske vladajućim strukturama. Na to treba dodati i posljednji block out – nestanak struje u cijelom regionu, dok sredstva za održavanje električne mreže stoje na računima kompanije koja je zadužena za brigu o tome. Dakle, ekonomija je potpuno ostavljena postrani, a jedino važno je povećati prihode. Svojevremeno je najavljeno povećanje plate u Federaciji na hiljadu KM, ali od toga ništa nije bilo“, konstatuje Zoran Pavlović podsjećajući da je poskupljenje, poput onoga struje za 10%, uvijek najjednostavnije rješenje za krpljenje rupa u jednom sistemu.
„Situacije je definitivno takva da domaćinsko ponašanje uopšte ne postoji ni u Elektroprivredi RS-a, ni u Elektroprivredi FBiH. Naprimjer, ne postoji transparentan podatak kolike su plate rukovodstva u odnosu na plate koje imaju rudari, i smatram da su rudari u pravu što se bune. Pri tome, nadležno ministarstvo uopšte ne kontrolira šta se zaista dešava na terenu. Dakle, bahatost u trošenju javnog novca mora se zaustaviti. Građani žive dosta teško, a oni koji su izabrani da nas vode ponašaju se kao da žive u Kataru“, kaže ekonomski analitičar Zoran Pavlović potencirajući da je cijena rada previsoka za tolike namete i da se doprinosi moraju smanjiti na 50 posto.
„Već duže vrijeme to govorim, opterećenja na platu ne smiju biti veća od pedeset posto, a porez na platu mora biti smanjen na pet posto, jer je to jedini način da građanima povećamo stvarne plate, dakle, one koje idu preko računa, a ne one koje se dijelom isplaćuju preko računa, a dijelom preko keša. Na tako male plate ljudi ne mogu kupiti stanove ili uzeti kredit i to je jedan od razloga zašto nam mladi napuštaju zemlju, a rezultat toga je da imamo dramatični nedostatak radne snage“, potencira Zoran Pavlović i objašnjava dva goruća a povezana problema bh. ekonomije.
Pogledajte kompletan razgovor i saznajte koje su druge neophodne mjere za zaustavljanje ovih loših trendova u bh. ekonomiji.