Među onima koji su dobili najveće tarife su različite zemlje, a jedna od njih s jednom od najviših stopa u iznosu od 30% je i Bosna i Hercegovina. Šta ovo novo opterećenje znači za ekonomiju i izvoz bh. proizvoda u SAD, te je li što moglo biti drugačije urađeno, pitali smo u današnjem izdanju emisije ''Dobar dan, BiH'' Draška Aćimovića, ekonomistu i nekadašnjeg diplomatu BiH:
''Mi i ovim primjerom samo pokazujemo našu neozbiljnost i ovo je ipak više jedan politički momenat i to negativni koji će nas sigurno koštati. Mi nismo ušli u pregovore ni razgovora sa SAD-om i postigli smo da smo svrstani na listu zemalja koje uopšte nisu razgovarale i to je vrlo, vrlo loše'', naglašava Aćimović, i dodaje:
''Dakle, matrica ponašanja onih na vlasti je da to nije puno važno, to je 200 miliona, isto kao što nije bilo važno što je milijarda otišla na Vijadukt, odnosno što milion sa mogućnošću i milijarda s obzirom na sve tužbe. Identično se ponašaju – potpuno neodgovorno prema stanovništvu Bosne i Hercegovine i ovo je još jedna stvar u nizu koja će nas koštati, osim politički i ekonomski, sasvim izvjesno. Mi sebi ovim zatvaramo budućnost odnosa sa SAD-om i to znači da će ovaj problem biti i veći'', najavljuje Aćimović.

Nekadašnji diplomata i ekonomista Draško Aćimović u ovom ponašanju američke administracije s Trumpom na čelu vidi i način novog kreiranja ukupnih odnosa na svijetu:
''Sve što radi Trump i njegova administracija ne samo s carinama je stvaranje jedne nove političke elite, jedne nove velike ekonomske grupacije jer sada svijet preuzimaju drugi investicioni fondovi. Trump svim što radi pokreće ogromne, ogromne profite na berzama posebno tim novim investicionim fondovima poput Blackrock i time se kreira nova velika grupacija koja će od sada pratiti i voditi sve svjetske procese' potvrđuje Aćimović.
Pogledajte cijeli razgovor i saznajte u čemu je ključna greška naših političkih elita i kolike su stvarne posljedice dolaska na listu zemalja koje nisu ni razgovarale sa SAD-om o temi tarifa.