Bakir Izetbegović uputio je čestitku povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine, naglašavajući važnost historijskih odluka i žrtava koje su generacije bosanskih patriota podnijele kako bi zemlja bila nezavisna i slobodna.
Odajemo počast generaciji koja je imala mudrosti i hrabrosti da u teškim historijskim okolnostima donese odluku o obnovi državnosti Bosne i Hercegovine. Tom sudbonosnom odlukom je postavljen temelj na kom je sljedeća generacija patriota izborila nezavisnost zemlje, naveo je Izetbegović.
Istakao je i da sloboda nikada nije trajno zagarantovana:
Uvjerili smo se da se sloboda teško osvaja i znamo da nikada nije zagarantovana. Ona traje onoliko koliko smo spremni da je čuvamo, njegujemo i branimo.
Naglasio je kako je nezavisnost imala svoju cijenu koju su “svojim životima platili najbolji među nama”, dodavši da njihova odlučnost treba biti putokaz i obaveza u vremenu kada se ponovno testira jedinstvo i mudrost države.
Čuvajmo suverenitet i slobodu koji smo izborili i gradimo budućnost u kojoj će naša zemlja uvijek ostati siguran dom svih njenih građana, poručio je Izetbegović, čestitajući Dan državnosti Bosne i Hercegovine.




