Na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), jednom od ključnih stubova javnog zdravstva u Bosni i Hercegovini, stanje je sve alarmantnije.
Pacijenti, ali i uposlenici, sve glasnije upozoravaju na pogoršanje uslova, a slike koje svakodnevno izlaze u javnost svjedoče o sistemu koji se, prema njihovim riječima, raspada pred očima svih.
Prenatrpane čekaonice, hroničan nedostatak osnovnih medicinskih sredstava i dugotrajna čekanja na preglede – samo su dio svakodnevnice s kojom se susreću građani koji su prinuđeni tražiti pomoć u ovoj ustanovi. Dok neki pokušavaju zakazati termin za osnovne dijagnostičke pretrage i po nekoliko mjeseci unaprijed, drugi su primorani tražiti privatne usluge kako bi izbjegli dodatna pogoršanja zdravstvenog stanja.
Početkom februara sam zakazala termin za ultrazvuk zglobova. Termin su mi dali za avgust“, kaže jedna od pacijentica, dodajući da se mnoge laboratorijske pretrage više ne mogu uraditi jer nema osnovnih reagensa.

U svemu tome, posebno zabrinjava stanje na Klinici za ginekologiju i akušerstvo, gdje je došlo do izbijanja intrahospitalne infekcije koja je dovela do hospitalizacije pet novorođenčadi, o čemu smo i ranije pisali. Radi se o infekciji koju pacijenti stječu tokom boravka u bolnici, a koja može imati ozbiljne posljedice, posebno kod najosjetljivijih – novorođenčadi.
Pacijenti i pojedini uposlenici KCUS-a su nam kazali kako trenutno u većini toaleta za pacijente nema toalet papir, nema sapuna, dok pacijenti spavaju na poderanim i prljavim posteljinama. Pojedini pacijenti iz drugih kantona se žale da kada navodno dođu na hospitalizaciju iili neka snimanja, često budu vraćeni nazad bez da su pregledi obavljeni. Tvrde da ovo ukazuje na lošu komunikaciju između KCUS-a i bolnica širom Federacije BiH.
Kriza u zdravstvu se dodatno komplikuje odsustvom rukovodstva. Imenovanje novog direktora KCUS-a još uvijek nije izvršeno, dok se teret svakodnevnog funkcionisanja slijeva na preopterećene timove i izmučene pacijente.
Iako neki, poput bivše direktorice prof. dr. Sebije Izetbegović, javno ukazuju na katastrofalno stanje – objavljujući fotografije nehigijenskih uslova i nestašice osnovnih medicinskih potrepština – rješenja još uvijek nema na vidiku.
U KUM-u nema ni rukavica, ni čaršafa, ni infuzijskih otopina. Fotografije iz pedijatrijske intenzivne njege pokazuju prljavštinu u dijelu gdje borave najteži bolesnici – to je nedopustivo“, poručila je Izetbegović u objavi koja je izazvala brojne reakcije.

Na papiru, zdravstveni sistem još uvijek postoji. U stvarnosti, međutim, sve više podsjeća na svoju sjenku – iscrpljen, zapostavljen i prepušten sam sebi. Ako se uskoro ne donesu odlučne i sistemske mjere, zdravstvena zaštita u Sarajevu mogla bi prestati biti dostupna onima kojima je najpotrebnija – građanima.
Šutnja nadležnih više nije opcija.