Godinama je izgledalo da je fašizam uništen, ali očito da je to bio samo privid. Najbolje smo to osjetili na našoj koži devedesetih godina, a i danas ga pojedini prizivaju i vidimo njegovu demonstraciju širom svijeta.

O tome, između ostalog, govorili su dr. Jasmin Medić, naučni saradnik u Institutu za historiju Univerziteta u Sarajevu i dr. Esad Boškailo, profesor psihijatrije na Univerzitetu u Arizoni i bivši logoraš, u emisiji '7Plus' Hayat TV.

U Moskvi danas parada za koju je predsjednik Ukrajine Zelenski rekao da o zločinima nacista govore organizator masovnih grobnica u Buči, a oni koji su orkestrirali blokadu Mariupolja govore o opsadi Lenjingrada.

To možemo nazvati paradom paradoksa. Nevjerovatno je da se danas na antifašizam pozivaju države koje ne kriju da imaju fašističkih elemenata u svojim politikama. Pozdravljam ovo što je u BiH na ovaj način obilježen 9. maj i što se danas obilježava i Dan logoraša. Dobro je da se baštini antifašistička borba. Jedina armija 90-ih godina koja je baštinila antifašističko naslijeđe je Armija RBiH. Nama u BiH je jako važno da baštinimo to. Borba za antifašizam je borba i za BiH – rekao je Medić.

Boškailo i Medić: Proslavlja se Dan pobjede nad fašizmom, a mi u BiH smo u opasnosti od fašizma

U nastavku razgovora, i Boškailo se osvrnuo na današnji datum i proslavu u Moskvi. Prokomentirao je i to ima li šta da se slavi i obilježava ili bi bilo bolje da se civilizacija zapita kako zaustaviti nove nalete fašizma.

Ja sam za obilježavanje ovog jednog od najvećih dana, ali sam protiv proslave tog dana. Ne možete proslavljati Dan pobjede nad fašizmom kada smo mi u BiH u opasnosti od fašizma. Ako mogu promijeniti mišljenje običnog svijeta koji se sukobljava sa neimaštinom, građani mogu birati političare, ali neće da ih smijene – napominje Boškailo.

Boškailo i Medić su osjetili oblike fašizma. Naime, Mediću su ubili oca na Korićanskim stijenama kada je imao 37 godina, a on je tada imao svega 6 godina.

I druge ideologije su imale logore i postupale zločinački. Ne bih se previše bazirao na to koja je ideologija bila na sceni 90-ih godina, ali je bilo elemenata fašizma. Oni koji danas baštine RS i govore da je ona jedan od sinonima antifašističke borbe, nemojte zaboraviti da smo prije nekoliko dana imali fašističku izjavu predsjednika tog entiteta kada je rekao da bi se bošnjačko stanovništvo trebalo vratiti pravoslavnim korijenima. Sva priča o antifašizmu nerijetko se zloupotrebljava u političke svrhe. U ovom periodu RS i ponašanje političkog rukovodstva je jasan primjer tome – govori Medić.

Boškailo i Medić: Proslavlja se Dan pobjede nad fašizmom, a mi u BiH smo u opasnosti od fašizma

Boškailo je preživio čak šest logora HVO-a. Napisao je i knjigu o tome. Kazao nam je je li se teško vraćati na te događaje, s jedne strane, i, s druge strane, te koliko je važno o njima pričati.

Zaborav je jedan od najvećih neprijatelja. Treba o tome pričati. Kada govorimo šta nam se desilo moramo biti pažljivi i imati svjedoke. Moramo biti jasni šta je bilo. Dobio sam jedno od najvećih priznanja od Hrvata koji je poslao dokument u kojem piše 'Boškailo je omiljen među svojim narodom, ali to nije problem. Problem je što ga domaći Srbi i Hrvati vole i poštuju'. To mi je drago priznanje. Bio sam u šest logora. Vidio sam sve. O tome govorim. Na najvećoj konferenciji u Americi sam govorio. Govorim da ljudima ukažem da se može živjeti zajedno – rekao je Boškailo.