Najbolje smo to osjetili na našoj koži devedesetih godina, a i danas ga pojedini prizivaju i vidimo njegovu demonstraciju širom svijeta.
O tome, između ostalog, govorili su dr. Jasmin Medić, naučni saradnik u Institutu za historiju Univerziteta u Sarajevu i dr. Esad Boškailo, profesor psihijatrije na Univerzitetu u Arizoni i bivši logoraš.
Nevjerovatno je da se danas na antifašizam pozivaju države koje ne kriju da imaju fašističkih elemenata u svojim politikama. Pozdravljam ovo što je u BiH na ovaj način obilježen 9. maj i što se danas obilježava i Dan logoraša. Dobro je da se baštini antifašistička borba. Jedina armija 90-ih godina koja je baštinila antifašističko naslijeđe je Armija RBiH. Nama u BiH je jako važno da baštinimo to. Borba za antifašizam je borba i za BiH – rekao je Medić u emisiji '7Plus'.

Boškailo je preživio čak šest logora HVO-a. Napisao je i knjigu o tome. Kazao nam je je li se teško vraćati na te događaje, s jedne strane, i, s druge strane, te koliko je važno o njima pričati.
Zaborav je jedan od najvećih neprijatelja. Treba o tome pričati. Kada govorimo šta nam se desilo moramo biti pažljivi i imati svjedoke. Moramo biti jasni šta je bilo. Dobio sam jedno od najvećih priznanja od Hrvata koji je poslao dokument u kojem piše 'Boškailo je omiljen među svojim narodom, ali to nije problem. Problem je što ga domaći Srbi i Hrvati vole i poštuju'. To mi je drago priznanje. Bio sam u šest logora. Vidio sam sve. O tome govorim. Na najvećoj konferenciji u Americi sam govorio. Govorim da ljudima ukažem da se može živjeti zajedno – rekao je Boškailo za Hayat.