Veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida prisutniji su nego prije deset godina i to je jedan od najvećih društvenih problema s kojima se suočava Bosna i Hercegovina, kazao je danas glavni tužilac Mehanizma za međunarodne krivične sudove Serge Brammertz na Međunarodnoj konferenciji „Srebrenica 1995-2025: Suočavanje s prošlošću“ u sarajevskoj Vijećnici.

Cilj konferencije, koju je pratio i novinar Hayat TV-a Anel Husnić, je da ukaže na potrebu krivičnog gonjenja počinilaca genocida, procesuiranja negatora genocida, potakne razgovor o budućnosti civilnog društva u izgradnji mira, odnosno izazovima i novim smjerovima, te naznači ulogu obrazovanja i religije, kao i mladih u izgradnji održivog mira.

Brammertz je istakao je da je riječ o događaju od izuzetne važnosti, za žrtve i za međunarodnu zajednicu.

Posebno je upozorio na sve prisutniji društveni problem – veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida.

Nura Mustafić, srebrenička majka, prije 30 godina izgubila je tri sina i muža u genocidu počinjenom u Srebrenici.

Moja priča je tužna. Ostala sam sama. Teško je, ali opet se mora živjeti. Vratila sam se u svoju kuću, tamo gdje su bila moja djeca, gdje je bio moj muž. To je moj dom, moja uspomena na njih - kazala je.

Do danas je pronašla posmrtne ostatke dvojice sinova i muža. Ukopani su u Potočarima. Jedno dijete još uvijek traži.

Vratila sam se 2000. godine u svoje selo kod Srebrenice. Jedina mi je želja bila da mi se obnovi kuća, da gledam u tu zemlju kojom su moja djeca hodala. To mi je jedina uspomena na njih", kazala je te dodala da je sinove rodila 1971, 1973. i 1975. godine. "Ne želim da iko i ikada doživi da plače za svojim djetetom - kazala je.

Osnivač nevladine organizacije Aegis Trust sa sjedištem u Velikoj Britaniji James Smith istakao je važnost sjećanja i učenja iz prošlosti. Podsjetio je i na aktivnosti koje se u Velikoj Britaniji provode u znak sjećanja na Srebrenicu, posebno kroz organizaciju Remembering Srebrenica.

Predsjednica Centra za postkonfliktna istraživanja Velma Šarić istakla je važnost konferencije i otvorenih izložbi "Majčina Marama" i "Heroine Srebrenice", koje su organizovane u okviru zvaničnog programa Grada Sarajeva povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici.

Konferencija obuhvata panele koji se bave sudskim naslijeđem, edukacijom, ulogom religije i mladih i izazovima koji predstoje te ulogom civilnog društva u tom procesu.