Uredba je izazvala brojne reakcije i mnogobrojne komentare među kojima su prednjačili oni koji su to smatrali lošom odlukom koja će rezultirati gubitkom radnih mjesta. U večerašnjem izdanju emisije 'Istraga sedmice' Hayat TV-a analizirali smo stvarne učinke ove mjere na radnike, poslodavce i ukupnu ekonomiju nakon četiri mjeseca. Gost nam je bio ekonomski analitičar i zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Admir Čavalić koji nam se u studiju pridružio iz Tuzle što je bio i njegov prvi komentar:
Stigao sam iz Tuzle i put je naravno i dalje katastrofalno loš. Ono što je poseban problem je, što se čini da će tako biti i najmanje narednih 30 godina. Ja sam se nadao da će moja djeca doživjeti izgradnju tog puta, ali kada pratite planiranje, izdvajanje iz budžeta i kako se ponašaju svi kantoni, nisam siguran ni da će moji unuci, ukoliko ih dočekam, vidjeti realizaciju tog puta.

Odgovarajući na pitanje da li su mjere Vlade FBiH inicirane Uredbom o minimalnoj plati dovele do povećanja broja zaposlenih kako to tvrde premijer Nikšić i njegovi saradnci, Čavalić je kategoričan:
To apsolutno nije tačno. Kada pratimo mart mjesec i zvanične podatke Porezne uprave prema onome što sam ja nazvao 'perverzna metodologija', a što znači komparaciju sa martom mjesecom iz prošle godine, a mislim da od narednog mjeseca tu komparaciju više niko neće koristiti, ispada da je Federacije za godinu dana kreirala 88 novih radnih mjesta. Razlog zašto kažem da se ta metodologija neće više koristiti je što bi već u aprilu takav izračun pokazao umjesto ovih 88 u plusu minus od 1756 izgubljenih radnih mjesta. To znači, ako je vjerovat još uvijek nezvaničnim podacima iz Poreske uprave, da je u aprilu ove godine manje 1757 radnika nego u aprilu predhodne godine - potvrđuje Čavalić.

Zbog ovoga trebamo pratiti slijedeći parametar koji će dokazati da je manje zaposlenih za 7.000 . Dakle, od 30. 12. 2024. kada je uredba stupila na snagu imali smo 551.000 zaposlenih. Od tog datuma treba da pratimo taj skor i tu statistiku jer je odluka donesena 30.12.2024. i ne može prošla godina biti referentna u tom smsilu. Federalni premijer je u svojoj izjavi prije dva dana rekao da nije došlo do pada zaposlenosti, a da bi onda naveo cifru od 544.000 zaposelnih. Dakle, 7.000 manje zaposlenih u odnosu na decembar. Posljednji put smo imali taj broj zaposlenih od 544.000 krajem 2023. godine tačnije 31.12. 2023 - kategoričan je Čavalić.
To je alarmantno, jer znači da smo u stagnaciji. Ništa se dakle, nije pomjerilo za dvije godine. Ispada da su skakavci pojeli 2024. godinu i prvi kvartal 2025. godine. Nema napretka. U ekonomiji ako ne idete naprijed, a mi po ovom stojimo u mjestu, dok svi ostali idu naprijed, znači da stagniramo. Ja, da sam uključen, na drugu stranu i da sam tu uključen sa zadatkom da bilo šta izvučem mogao bih samo reći da je nakon što je padala zaposlenost u januaru, februaru i martu, zaposlenost blago porasla u aprilu. To je tačno i to je jedino što možete reći da je dobro. Ipak, i dalje kad izračunate sve mjesece od decembra imate pad zaposlenosti od preko 7.000 ljudi pojašnjava Čavalić.

Pogledajte cijeli razgovor i saznajte i druge interesantne pokazatelje i podatke o ukupnoj ekonomskoj slici Federacije BiH i razlozima njene ekonomske stagnacije