U prvih devet mjeseci ove godine u Federaciji BiH zabilježeno je 97 samoubistava, što je za 19 posto manje nego u istom periodu lani. Ipak, brojke su i dalje zabrinjavajuće.

Najviše slučajeva zabilježeno je u Zeničko-dobojskom kantonu – 25, a zatim u Kantonu Sarajevo – 20.

Prema podacima, muškarci su počinitelji u 74 slučaja, dok je 23 žena izvršilo samoubistvo.

I dok je odlazak psihologu i dalje tabu tema, stručnjaci poručuju da razgovor može biti prvi korak ka spasu.

Psihologinja Alma Katica kazala je da su najčešći uzroci suicidalnih misli povezani sa anksioznošću, depresijom, bipolarnim poremećajem i posttraumatskim stresom.

Osobe u riziku često kombinuju psihoterapiju sa određenim lijekovima ukoliko je to potrebno - kazala je ona novinarki Hadžeri Žutić.

Ona je istakla i da će svaki psiholog ili stručnjak kanalisati osjećanja i pomoći pacijentu da na pravilan način uspostavi životni kolosjek.

Crna statistika: Sve više samoubistava u FBiH! Anksioznost i depresija mogu biti okidač

Samir Forić, profesor na odsjeku za sociologiju Fakulteta političkih nauka UNSA je pojasnio da u sociološkoj teoriji postoje rezultati dva socijalna faktora.

Prvi faktor je integracija, odnosno ono sve čime je pojedinac ili pojedinka kroz zajednicu, porodica, hobi i slično, a drugi faktor je religija... Danas se to malo promijenilo. Samoubistvo se posmatra kao fenomen koji se prenosi, odnosno ne prenosi se sam čin nego način na koji mi razumijemo taj čin. Bez obzira na svo obrazovanje i sve informacije još uvijek postoji kolektivno uvjerenje koje je usađeno kod svih da je pokazivanje ranjivosti nešto što treba izbjegavati i da treba šutjeti o negativnostima i da ne treba smarati druge, a isto tako mladi ljudi su u procesu traganja za sobom i danas traganje za sobom znači u suštini kome pripadamo i kakav je naš identitet - govori Forić za Hayat.

Više pogledajte u videu na početku teksta.