U samom srcu glavnog grada Bosne i Hercegovine, u 21. stoljeću, dok se političke elite nadmeću u deklarativnoj brizi za građane, Sarajevo je doživjelo ono što bi za svaku odgovornu državu bilo alarm za hitno djelovanje – izbijanje zaraze leptospirozom, opasne bolesti koju prenose glodari.
Prema nezvaničnim informacijama portala Hayat.ba, trenutno su na Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu hospitalizirana dva pacijenta, dok ih je ukupno deset zatražilo pomoć zbog simptoma koji ukazuju na ovu zarazu.
Zaraza, koja je kolokvijalno nazvana "dobrinjska bolest", potekla je iz naselja Dobrinja, u općini Novi Grad. Visoka temperatura, ekstreman umor i poremećeni jetreni enzimi bili su tek prvi znaci nečega što se moglo spriječiti – da je bilo volje i odgovornosti. Da stvar bude gora, ova informacija, poznata od sredine mjeseca, nije službeno komunicirana javnosti. Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo šuti. A šutnja, kada su u pitanju javnozdravstvene prijetnje, nije neutralna – ona je saučesništvo.
Još alarmantniji je podatak da sistemska, obavezna preventivna deratizacija u Kantonu Sarajevo nije sprovedena od 2022. godine. Dakle, gotovo dvije i po godine, u glavnom gradu države koja teži članstvu u Evropskoj uniji, glodari su se slobodno kretali, razmnožavali i zagađivali prostor. U gradu u kojem ljeti temperature dostižu tropske vrijednosti, a infrastruktura je već odavno ispod svakog sanitarnog minimuma, nismo svjedoci samo propusta – svjedoci smo institucionalnog sloma.

Iz Zavoda priznaju: deratizacija je zanemarena, a odgovornost pokušavaju prebaciti na upravitelje zgrada i privatne subjekte. Opravdanje? Navodno, oni ne poštuju zakonsku obavezu provođenja deratizacije. Ali šta je sa sistemskom, javno financiranom deratizacijom koju nadležne institucije trebaju organizovati? Zar su građani sami odgovorni za borbu protiv bolesti koje su odavno pod kontrolom u većini evropskih gradova?
Simptomi bolesti su bili alarmantni, ali reakcije – spore ili nikakve. Zavod je tek "naknadno" obavijestio Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove da izvrši kontrolu pijaca, uličnih prodavača i upravitelja objekata u Novom Gradu. Prekasno. Bolest se već proširila.
Ovdje nije riječ samo o zdravlju – riječ je o poštovanju. Poštovanju prema ljudskom životu, prema osnovnim standardima, prema građanima koji u svojim domovima više ne mogu biti sigurni ni od – miševa i njihovih bolesti.
Zar će biti potrebna smrt, masovna zaraza ili međunarodni skandal da se shvati ozbiljnost situacije? Ili ćemo i dalje trpjeti sanitarnu zapuštenost kao "novu normalnost"?
Građani Sarajeva zaslužuju odgovore, ali prije svega – zaslužuju sistem koji neće šutjeti dok se bolest širi.
Vrijeme je da neko preuzme odgovornost. I to odmah.