U najnovijem izdanju emisije ’Anatomija života’ na Hayat TV, gošća dr. sc. Una Suljić-Fatić – magistrica farmacije i specijalistica medicinske biohemije i laboratorijske dijagnostike – otvorila je važne teme koje se tiču našeg svakodnevnog zdravlja, uključujući UV-zaštitu i sve prisutniju dilemu: ‘Znamo li zapravo koliko nam je važan vitamin D?’.
Dr. Suljić-Fatić istakla je da vitamin D, iako često zanemaren, ima ogroman utjecaj na cjelokupno zdravlje čovjeka. Vitamin D nije samo vitamin, on funkcioniše i kao hormon. Utiče na razvoj i zdravlje kostiju, mišićnu funkciju, imunološki sistem, a povezan je i s prevencijom kardiovaskularnih bolesti, naglašeno je u našoj emisiji.

Ono što zabrinjava jeste činjenica da su nedostatkom vitamina D pogođene mnoge rizične grupe. Osobe koje boluju od osteoporoze, autoimunih bolesti, hroničnih bolesti bubrega i jetre, malignih, neuroloških, endokrinih i psihijatrijskih stanja, često imaju značajno snižen nivo ovog vitamina.
Uprkos njegovoj važnosti, vitamin D se u organizmu stvara pod utjecajem sunčeve svjetlosti – no tu dolazimo do kontradikcije. Sve češće govorimo o potrebi za UV-zaštitom, jer nekontrolisano izlaganje suncu povećava rizik od raka kože i ubrzava starenje.

Dr. sc. Una Suljić-Fatić u emisiji ‘Anatomija života’: Zašto je vitamin D ključan za zdravlje?

UV-zaštita je neophodna, ali to ne znači da trebamo izbjegavati sunce u potpunosti. Potrebno je pronaći ravnotežu – boraviti na suncu u ranim jutarnjim ili kasnim poslijepodnevnim satima, izložiti lice i ruke 10 do 15 minuta dnevno, bez zaštitnih faktora, a ostatak dana štititi kožu odgovarajućim preparatima.
Ona je takođe naglasila da bi u zimskim mjesecima ili u slučaju ograničenog izlaganja suncu, suplementacija vitaminom D trebala biti razmotrena, posebno za rizične kategorije.

Vitamin D se najviše koristi od kraja ljeta odnosno od septembra do proljeća jer tada imamo malo sunčanih dana. Osim toga, podneblje smo koje malo jede ribu, više crveno i bijelo meso. Zbog toga svi gledamo da taj vitamin D bude dodatak prehrani. Prestajemo ga piti kada krenu sunčani dani. Ne pije se džaba taj vitamin nakon septembra: prošlo je ljeto, koža se iscrpila, dosta je izgubila na svom kolagenu… Trebamo da unosimo vode više nego inače. Sunce je stress za našu kožu ukoliko ona nije zaštićena na neki način – kazala je dr. Suljić-Fatić.

Ova emisija još jednom je podsjetila koliko su povezani svakodnevni izbori – kao što su boravak na suncu ili upotreba zaštitnih krema – s dubokim biološkim procesima u našem tijelu.