Sutra će biti ukopano još 7 žrtava ratnih zločina u Prijedoru. Među njima su braća koja su imala 23 i 24 godine u momentu ubistva, a najstarija žrtva imala je 70 godina. Agresor nije birao.
Teški su svi oni dani od '92. godine. Sve ove 33 godine su teške i nose svoju bol za članove porodica ubijenih. Neku vrstu smiraja nalazimo kada ukopavamo njihove posmrtne ostatke u zemlju kojoj pripadaju - kaže Amir ef. Mahić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Kozarac.

Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocid iz Kanade, ističe da se u Prijedoru desio genocid.
To nije stav nauke, nego i suda. Imamo presudu iz '95. nad Draganom Opačićem koji je priznao optužnicu Tužilaštva BiH koja ga je optužila za genocid. Nažalost, malo se koristi u javnosti. U Prijedoru je izvršen sudski presuđeni genocid – kaže Ramić.

Ef. Mahić imao je samo 10 godina kada je s roditeljima odvedeni u logor Trnopolje, a svjedočenje o tome smatra obavezom.
Nije to lahko sjećanje, ali ističem da je obaveza nas preživjelih da govorimo o onom što se desilo. Ubijenim nije data prilika da mogu svjedočiti, a nama preživjelim je obaveza – kazao je.

I Ramić je tih godina bio prinuđen napustiti rodni Prijedor.
Bio sam na spisku za odstrel. Spašavao sam sebe, suprugu i tek rođenog sina. Morao sam da ostavim sve što sam imao. Mogu nas otjerati iz Prijedora, a ne mogu uništiti borbu za istinu i pravdu. Nadam se da ćemo uskoro imati i rezoluciju o Prijedoru – kazao je.
Još uvijek se traga za mnogim žrtvama, a naši sagovornici ističu kako neće odustati od potrage za njima sve dok su živi.