Bosna i Hercegovina se i dalje nalazi među zemljama sa najnižim kreditnim rejtingom u regionu, a kako tvrde ekonomski stručnjaci, naredne procjene mogle bi dodatno pogoršati poziciju naše zemlje na globalnim finansijskim tržištima.
Prema riječima ekonomiste Milenka Stanića, postoji opravdan strah da će agencije za dodjelu rejtinga poput Moody’s, S\&P-a ili Fitch-a u narednim mjesecima sniziti ocjenu BiH, čime bi se dodatno zakomplicirala već teška situacija za domaću privredu, budžete entiteta, ali i strane investitore.

Trenutni kreditni rejting BiH nalazi se na nivou "B", što označava visok rizik ulaganja, a ujedno i sumnju u sposobnost države da redovno izvršava svoje finansijske obaveze. Iako ovaj rejting već sada ne ulijeva povjerenje, Stanić upozorava da je stvarno stanje na terenu još gore od onog koje agencije formalno priznaju.

Rejting koji trenutno imamo zapravo je iznad realnog stanja. Ekonomska slika u zemlji je poražavajuća, politička kriza sve dublja, a građani i privreda to osjećaju svakodnevno. Investitori to vide. I povlače se", kaže Stanić.

Ekonomski alarm: Kreditni rejting BiH daleko od stabilnosti, slijedi pogoršanje

Stanić podsjeća da su svi ključni ekonomski parametri u silaznoj putanji – deficiti u budžetima i spoljnotrgovinskoj razmjeni, pad izvoza, slaba produktivnost, nizak životni standard, te hronično povlačenje stranih investicija. Iako je situacija u Federaciji BiH nešto stabilnija, ukupna slika države, uključujući stanje u RS-u, jasno vodi ka pogoršanju rejtinga.
Kreditni rejting nije samo formalna ocjena, već i snažan signal globalnim investitorima. Kada rejting pada, novac postaje skuplji, finansiranje projekata teže, a interes inostranih firmi za saradnju – gotovo nepostojeći.

To direktno utiče na spremnost banaka da finansiraju državne projekte, ali i da otkupljuju obveznice entiteta. U ovakvim uslovima, pitanje je koliko će država uopšte moći da se zadužuje pod prihvatljivim uslovima", upozorava Stanić.

Gubitak kredibiliteta – na svim nivoima

Dok se vlasti bave međusobnim optužbama, blokadama i dnevnopolitičkim prepucavanjima, stvarni problemi eskaliraju u tišini: inflacija jede kupovnu moć, strane investicije se gase, javni dug raste, a BiH sve više gubi kredibilitet pred međunarodnim finansijskim institucijama.

Šta nas čeka?

Nova procjena kreditnog rejtinga BiH očekuje se najkasnije do septembra, a kako sada stvari stoje – sniženje rejtinga je gotovo izvjesno. U zemlji bez političkog konsenzusa, sa slabim institucijama i nedefinisanom ekonomskom strategijom, teško je očekivati drugačiji ishod.
I dok revizorske kuće budu "crno na bijelo" objavile ono što već svi znamo – da je BiH u dubokom finansijskom ponoru – domaći političari će se, po svemu sudeći, i dalje praviti da taj papir ništa ne znači

Ali za one koji još uvijek pokušavaju opstati na tržištu, koji ulažu, zapošljavaju, izvoze, uplaćuju poreze – taj papir znači sve.