Evropska unija smatra da institucije pravosuđa i organa za provođenje zakona u Bosni i Hercegovini imaju kapacitet da privedu Milorada Dodika, ali ostaje nejasno da li će EUFOR pružiti bilo kakvu asistenciju u tom procesu.
Portal Politicki.ba poslao je niz pitanja glasnogovornicima Evropske unije, nakon što su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u srijedu 23. aprila pokušali uručiti poziv predsjedniku entiteta RS da se odazove na saslušanje.
U dopisu Briselu, između ostalog, Politicki.ba je pitao da li je tačno da EUFOR-u nije dozvoljeno da asistira u privođenju Dodika, te da li će takva pomoć biti omogućena tek kada presuda kojom je Dodik osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja postane pravosnažna.
Iz Brisela je stigao kratak odgovor:
“Suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak i međunarodni subjektivitet Bosne i Hercegovine moraju se poštovati.”

Dodali su još:
“EU ima povjerenja u primjenu vladavine prava od strane nadležnih pravosudnih i organa za provođenje zakona u Bosni i Hercegovini.”
Na osnovu takvog odgovora, dodatno su poslana nova pitanja. Politicki.ba je podsjetio da je EUFOR 2015. godine asistirao policijskim agencijama u operaciji u Maoči, kao i da su snage EUFOR-a početkom marta ove godine bile raspoređene ispred sjedišta SIPA-e u Istočnom Sarajevu, prije nego su se povukle nakon nekoliko dana. Ukoliko pristignu novi odgovori iz Brisela, bit će naknadno objavljeni.
Slična pitanja poslala je i novinska agencija Patria, i to dan nakon neuspješne akcije SIPA-e ispred zgrade Vlade RS, ali ni oni nisu dobili odgovor.
Patria je, između ostalog, pitala da li su snage EUFOR-a bile raspoređene u blizini zgrade Vlade RS i da li su reagovali na zahtjev SIPA-e za asistenciju, posebno jer je viđeno jedno vozilo EUFOR-a kako prolazi pored zgrade upravo u vrijeme pokušaja uručenja poziva Dodiku.
Ipak, s obzirom na blizinu trgovačkog objekta koji često posjećuju pripadnici EUFOR-a, pretpostavlja se da je njihovo prisustvo u tom trenutku bila slučajnost.
Dodatnu neizvjesnost donijela je i činjenica da je visoki predstavnik Christian Schmidt, nakon što je u četvrtak nametnuo odluku o obustavi finansiranja SNSD-a i Ujedinjene srpske iz svih budžeta u BiH, najavio sastanak s komandantom EUFOR-a istog popodneva.
O rezultatima tog sastanka javnost nije dobila nikakve informacije, a Schmidt je već sutradan otputovao u Hrvatsku gdje se sastao s premijerom Andrejom Plenkovićem.