Večerašnje izdanje emisije 'Stil života u islamu' posvetili smo 'Hasanaginici', baladi koja je bila inspiracija za brojna istraživanja i analize.
''Ove godine smo obilježavali 250 godina od prvog objavljivanja ove važne bošnjačke balade. Ona nama predstavlja jedan od zrna bisera u nisku bisera. Često se postavlja pitanje čija je, ali nema sumnje da je to pjesma koja nastaje u muslimanskoj urbanoj sredini i bošnjačkoj kulturi. Otišla je po cijelom svijetu i prevedena na sve jezike. Najveći umovi su se oduševljali ovom baladom. Ima preko 300 različitiih tekstova o toj pjesmi. Izuzetno je važna i velika. Imamo ih barem još 50 koji su slične antologijske vrijednosti kao što je 'Hasanaginica''', kaže prof.dr. Sead Šemsović.

Prof. dr. Fahira Fejzić-Čengić podijelila je sjećanje iz 6. razreda osnovne škole na ovu baladu.
''Profesor Idriz Džajić tražio nam je da naučimo napamet 'Hasanaginicu', ali tada smo se ljutili i nismo shvatali da nam je napravio vrhunsku životnu uslugu. To je moje ruho, duhovno bogatstvo koje ne smijem zaboraviti. Do koje granice ide ženska ljubav, muška ljubomora, skrivenost, bol koja se u sebi može zadržati do eksplozije...'', kazala je prof. Fejzić-Čengić.

Dr.sc. Jasmin Hodžić osvrnuo se na dilemu zbog čega se Hasanaginici ne spominje ime.
''Ime je rezervisano. To je kod koji se čuva kao biser za najprisiniji odnos. Kada se zaljubite, svi pitaju za ime. Pa se piše o imenu, pa se uživa i mašta. Zašto da ispiraju usta njenim imenom svi okolo?, kazao je Hodžić.