Ovo sopćenje je uslijedilo nakon što je tužitelj suda zatražio nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i drugih zbog navodnih ratnih zločina.
U ponedjeljak je tužitelj ICC-a Karim Khan objavio da je zatražio naloge za hapšenje Netanyahua, njegovog ministra obrane Yoava Gallanta i tri čelnika Hamasa, uključujući njegovog vođu Yahya Sinwara.
Izda li sud takve naloge gotovo sve zemlje Evropske unije mogle bi biti dovedene u diplomatski težak položaj.
-Francuska podržava Međunarodni krivični sud, njegovu nezavisnost i borbu protiv nekažnjivosti u svim situacijama - reklo je ministarstvo vanjskih poslova u saopćenju.
Dok je američki predsjednik Joe Biden pravni korak protiv izraelskih dužnosnika nazvao je "nečuvenim", francusko ministarstvo vanjskih poslova zauzelo je drugačiji stav. Ministarstvo je ponovno osudilo Hamasov 'antisemitski masakr' 7. oktobra, a ponovo je upozorilo i na moguća kršenja međunarodnog humanitarnog prava u izraelskoj invaziji na pojas Gaze.
-Što se tiče Izraela, na predraspravnom vijeću suda je da odluči hoće li izdati ove naloge, nakon ispitivanja dokaza koje je iznio tužitelj - saopćilo je ministarstvo.
Italija i Njemačka su ocijenile da je neprihvatljivo stavljati u isti koš izraelsku vladu i Hamas. Britanija je ocijenila da taj potez neće pomoći zaustavljanju borbi, izvlačenju talaca ili dopremi humanitarne pomoći.
(Hina)
