Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres u petak je oglasio uzbunu zbog užasnih razmjera smrti i razaranja koje Izrael izaziva u Gazi, naglašavajući da nedavna isporuka pomoći predstavlja samo kašičicu u jeku humanitarne katastrofe, javlja Anadolija. Kritizirao je izraelsku dugotrajnu blokadu humanitarne pomoći.
Blizu 80 dana Izrael je blokirao ulazak međunarodne pomoći koja spašava živote. Na kraju, tek mali dio pomoći je uspio ući - rekao je.
Dodao je da, iako je blizu 400 kamiona odobreno za ulazak u Gazu preko prelaza Kareem Shalom, a da je samo mali dio te pomoći stigao do onih kojima je najpotrebnija.

Pomoć iz samo 115 kamiona uspjela je biti preuzeta. U svakom slučaju, sva pomoć odobrena do sada iznosi tek kašičicu, dok je potreban pravi val pomoći - rekao je.
Opisujući prepreke na terenu, Guterres je istakao da su potrebe ogromne, a prepreke zastrašujuće.
Dalje je ukazao na to da Izrael ograničava isporuke ključnih sredstava, uključujući gorivo, skloništa, plin za kuhanje i opremu za prečišćavanje vode.
Guterres je takođe ponovio zahtjev UN-a za bezbjednosne mjere u operacijama UN-a.