Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Bosni i Hercegovini nastavile su rasti, a prema najnovijim podacima Agencije za statistiku BiH, indeks potrošačkih cijena u aprilu 2025. godine porastao je za 3,4 posto u odnosu na april prošle godine.

Podaci pokazuju da su najveći teret inflacije ponovno podnijeli građani, naročito kroz svakodnevne troškove života.

Povećanje cijena zabilježeno je u gotovo svim ključnim segmentima potrošnje, pri čemu se posebno izdvaja poskupljenje hrane i bezalkoholnih napitaka, koje su u prosjeku skuplje za čak 8,9 posto.

Znatna povećanja cijena evidentirana su i u segmentima: Zdravstvo: +6,3 posto, Restorani i hoteli: +5,8 posto, Alkoholna pića i duhan: +4 posto, Rekreacija i kultura: +3,3 posto, Stanovanje i režijski izdaci: +1 posto, Obrazovanje: +0,6 posto, Komunikacije: +0,2 posto, Ostala dobra i usluge: +2,7 posto.

S druge strane, rijetke oblasti bilježe pad cijena. U odjeljku ‘Odjeća i obuća’ zabilježen je pad od značajnih 8,5 posto, dok su cijene u kategoriji ‘Prijevoz’ pale za 5,6 posto, a ‘Namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće’ bilježe smanjenje od 0,6 posto.

Indeks potrošačkih cijena temelji se na reprezentativnoj listi od 610 proizvoda i usluga, čije se cijene prate svakog mjeseca na uzorku od oko 2.100 prodajnih mjesta u dvanaest regija širom zemlje.

Lista proizvoda se redovno revidira kako bi ostala u skladu s promjenama u potrošačkim navikama i preferencijama stanovništva. Ipak, trenutni podaci jasno govore da se prosječno domaćinstvo suočava s rastućim izazovima kada je riječ o osnovnim životnim troškovima, posebno kada su u pitanju hrana, zdravlje i usluge.

Ekonomisti upozoravaju da bi daljnji rast cijena u najosjetljivijim sektorima mogao dodatno ugroziti standard građana, posebno onih s niskim i srednjim prihodima, dok se konkretne mjere za ublažavanje inflatornih pritisaka ne naziru od nadležnih institucija.