Početkom ove godine, u tajnoj operaciji OSA-e uhapšen je opasni operativac ruske vojno-obavještajne službe GRU Alexander Berzukavyi.
Bila je to akcija u koju su bile uključene međunarodne policijske i obavještajne agencije, ali je OSA odigrala ključnu ulogu. Ruski operativac je izručen Poljskoj, a osim pohvala premijera ove države Donalda Tuska prema OSA-i i direktoru Almiru Džuvi, malo detalja je bilo poznato. Ugledni britanski list The Gurdian objavio je sad veliku i detaljnu priču koju prenosimo.
Prošlog novembra krupni muškarac sijede kose, vidno iscrpljen, pojavio se u malom pansionu na rubu Bosanske Krupe, pitomog gradića na granici Bosne i Hercegovine, gdje stari kameni mostovi prelaze preko smaragdne Une.
Ime mu je Aleksander Bezrukavji (Alexander Bezrukavyi). Bio je u bijegu više od tri mjeseca, dok su ga evropske sigurnosne službe tražile zbog sumnje da radi za rusku vojnu obavještajnu službu GRU. Dvije večeri ranije, 44-godišnji Bezrukavji krenuo je pješice iz Hrvatske, probijajući se kroz guste šume i brda Balkana kako bi ilegalno prešao u Bosnu. Čim je stigao do odredišta javio se supruzi, poručivši joj da će uskoro biti zajedno u Rusiji, a zatim se dogovorio s prijateljem o posljednjim detaljima povratka, pomoću krivotvorenih dokumenata i leta iz susjedne Srbije - piše Guardian.

Njegovo hapšenje bilo je dio opsežne operacije koju je predvodila Poljska, usmjerene na razotkrivanje mreže povezane s Rusijom za koju se sumnja da stoji iza slanja eksplozivnih paketa teretnim avionima diljem Evrope, navodi britanski list.
Eksplozivne naprave skrivene u pošiljkama izazvale su požare na tri lokacije. Poljski istražitelji sumnjaju da je Bezrukavyi bio dio još ambicioznijeg plana, slanja eksploziva u SAD i Kanadu, čime bi sabotažna kampanja za koju zapadne obavještajne službe optužuju Moskvu dobila opasan i globalan zaokret.
Strah je bio opravdan. Zapadni sigurnosni dužnosnici upozorili su da su takve pošiljke mogle izazvati rušenje aviona i masovne žrtve. Kada su podaci o planiranoj operaciji stigli do Washingtona, zabrinutost je bila tolika da su visoki dužnosnici Bidenove administracije direktno kontaktirali ruske kolege, tražeći od Vladimira Putina da zaustavi misiju - piše birtanski list.
Tri mjeseca kasnije, 13. februara, Bezrukavji je izručen Poljskoj, piše dalje Guardian.
U javnosti se pojavila fotografija muškarca u lisicama i s lancima oko gležnjeva, kojeg s aviona sprovode dvojica maskiranih pripadnika sigurnosnih službi. "Rus koji se skrivao u Bosni i Hercegovini, osumnjičen za koordinaciju sabotaže protiv Poljske, SAD i drugih saveznika, izručen je Poljskoj i uhapšen po nalogu suda", objavio je poljski premijer Donald Tusk na platformi X.

Poljski ministar unutrašnjih poslova nazvao je izručenje "ozbiljnim udarcem ruskoj sabotažnoj mreži u Evropi".
Ekskluzivni izvještaj, temeljen na prvim poznatim razgovorima s dvojicom izravnih sudionika operacija, svjedočenjima osoba bliskih Bezrukavyijevoj grupi te aktualnim i bivšim zapadnim obavještajnim izvorima, otkriva dosad nepoznate detalje o tome kako je kampanja sabotaže funkcionirala i koliko je međunarodna potraga za organizatorima bila opsežna - navodi Guardian.
Izvještaj također otvara važno pitanje o hijerarhiji unutar današnjih ruskih obavještajnih operacija, pišpe britanski list.
Sve češće operativci ostaju u Moskvi, dok se opasan posao na terenu prepušta posrednicima i regrutiranim osobama, često s minimalnim znanjem o stvarnim ciljevima. Poljsko državno tužilaštvo navodi da će Bezrukavyi biti optužen za "koordinaciju sabotažnih djela u Poljskoj i drugim državama, uključujući podmetanje požara i slanje paketa s zapaljivim materijalima putem kurirskih službi".
Sam Bezrukavyi u razgovorima s bliskim kontaktima tvrdi da nije znao šta radi, da je samo izvršavao upute primljene putem aplikacije Telegram, ne shvaćajući što zapravo prevozi. Slične tvrdnje iznijeli su i drugi iz grupe. "Koristili su nas kao slijepe mule", rekao je jedan od njih za Guardian. "Namjestili su nam." - navodit Guardian.
Guardina navodi da Aleksander Bezrukavji potječe iz Rostova na Donu, grada na jugu Rusije blizu ukrajinske granice.
Sudski zapisi pokazuju da iza sebe ima poduži kriminalni dosje, optuživan je za niz nasilnih kaznenih djela, uključujući nedozvoljeno posjedovanje oružja, provale, razbojništva i prekršaje povezane s drogom. Prema riječima onih koji su ga poznavali u Rusiji, značajan je novac zarađivao krijumčarenjem u istočnoj Ukrajini, posebice cigareta koje je prebacivao iz Donjecka u Rusiju, preko granice pod kontrolom proruskih separatista.
Godine 2019. nakratko je uhapšen i optužen za članstvo u organiziranoj kriminalnoj grupi, no uspio je pobjeći prije nego što je ponovno priveden. Utočište je potražio u Ukrajini, u Harkivu, gradu koji se kasnije našao pod napadom ruskih snaga. Tokom rata navodno se skrivao, a zatim 17. februara 2024. pobjegao u Moldaviju, pokazuju podaci s granice koji su procurili u javnost.
Nedugo zatim preko Hrvatske je ušao u šengenski prostor, a potom se domogao boravišta u Španiji, sklopivši fiktivni brak s ukrajinskom državljankom. "Nije se mogao vratiti u Rusiju jer je još bio tražen pa je ostao u Evropi, čekajući da optužbe padnu", rekla je njegova supruga Natalija u telefonskom razgovoru za Guardian, koji posjeduje kopiju njegove španije boravišne dozvole - piše Guardian.