Darko Ćulum, direktor SIPA-e, se vratio na posao. Prvobitno j dao ostavku i prešao u MUP RS kako bi nastavio raditi do penzije čime je pokazao da je poslušao predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika kada je „naredio“ predstavnicima Srba iz RS-a napuste državne insitucije.
Ovakav rasplet događaja za Hayat je komentarisao Denis Hadžović, direktor Centra za sigurnosne studije, koji je još jednom naglasio kako se u cijeloj situaciji Vijeće ministara nije snašlo najbolje.
Izgleda da su prestali razlozi zbog kojih je Darko Ćulum dao prije četiri mjeseca. Na drugoj strani imamo Vijeće ministara BiH da uspostavi red u toj instituciji i da preuzme odgovornost za djelovanje najvažnije sigurnosne Agencije u BiH. Rekao bih da je praktičan potez Ćuluma. U ovome nesnalaženju Vijeća ministara BiH i njihovoj nespremnosti da odgovore na podnošenje njegovog zahtjeva za smjenu i nemogućnosti da postave novog direktora i ovo se sada čini nekakav logičan potez. Posebno je to što je politički podoban, što je dokazao svojim podnošenjem ostavke s mjesta direktora SIPA-e i sadašnjim vraćanjem kada su prestali problemi vezani za Dodika, koji je njegov politički mentor.

Dodao je kako postoje prakse u BiH koje nanose štetu sigurnosnom sektoru BiH gdje se politika miješa tamo gdje ne bi trebala.
Pravo i pravda nisu u kući i na svom tlu u BiH. Imamo različite principe. Politika donosi i miješa se u rad pravosuđa što nije svakako dobro, ali realnost je to u BiH. To je duga praksa koja je uvedena u BiH, uprkos što imamo nezavisne dbore koji predlažu, provode procedure za imenovanje i razrješenje vidimo u praksi da nijedan nezavisni odbor nije apolitičan. Samim tim imamo neformalnu raspodjelu pozicija u obavještajnom sigurnosnom sektoru, gdje se zna ko će i gdje biti imenovan i koje nacinalnosti.