Godine 2019., na treću godišnjicu neuspjelog pokušaja puča, otvoren je ''Muzej sjećanja 15. juli'' od Ministarstva kulture i turizma Turske, Gradske uprave Istanbula i Udruženja ''15. juli''. Muzej je tada otvorio turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
U ''Muzeju sjećanja'' nalaze se eksponati epopeje nemilih dešavanja koja su se desila 15. jula 2016. godine. Sama postavka muzeja je oblikovana u vizuelna i audio djela koja svjedoče državnom udaru, kao i brojni lični predmeti šehida i veterana od ključeva, novčanika, odjeće, obuće i svih drugih predmeta koji su pripadali njima do te noći.
U muzeju se nalazi i mobilni telefon novinarke Hande Firat koji je korišten iste noći i koja je predsjednika Ergodana dobila putem videopoziva, jer su mnogi mislili da je on mrtav ili pobjegao iz zemlje.

Muzej posjeduje i digitalnu postavku led-ekrana na kojem se prikazuje film o tome šta se dešavalo te noći i u kojem posjetitelji mogu proživjeti tu noć uz pomoć raznih efekata i holograma.
''Memorijalni muzej 15. juli'' čuva i sjećanja na sve druge pučeve koji su se dešavali u svijetu i sprečavali ih od zaborava.

U jednom eksponiramo dijelu se nalaze brojni predsjednici država koji su se borili za svoj narod, mir i stabilnost.
Među njima je i prvi predsjednik naše domovine, Bosne i Hercegovine, rahmetli Alija Izetbegović čija slika je ukoričena uz poruku Alija Izetbegović, poznat i kao ‘Kralj mudrosti’ zahvaljujući svom intelektualnom znanju stekao je poštovanje cijelog svijeta zbog svoje borbe prema zločinima protiv čovječnosti počinjenim tokom raspada Jugoslavije.

Borio se za dostojanstven život Bošnjaka i svih ljudi.