Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez (SDP) na obilježavanju 20. godišnjice Oružanih snaga i Ministarstva odbrane BiH istakao je značaj ove institucije u jačanju sigurnosti i stabilnosti zemlje.

Kazao je da su Oružane snage najbolje integrisani dio bh. društva.

Helez: Nastavljamo sa opremanjem i naoružavanjem Oružanih snaga BiH

Naše Oružane snage stvarane su u poslijeratnom periodu i predstavljaju najbolje integrisan dio društvene zajednice u Bosni i Hercegovini. S ponosom mogu da kažem da imamo nekoliko deklarisanih jedinica po NATO standardima. Naše Oružane snage su pored svakodnevnih zadataka imale dosta složenih vježbi, koje su obavljale pod nadzorom NATO snaga. Imale su brojne intervencije i pružanja pomoći civilnom stanovništvu prilikom elementarnih nepogoda, a učestvovale su u mirovnim misijama širom svijeta – kazao je Helez

Podsjetio je da su Oružane snage bile aktivne i u međunarodnim mirovnim misijama u Iraku, Afganistanu, Africi i Aziji, radeći rame uz rame sa državama članicama NATO saveza.

S ponosom mogu da kažem da smo na visokom stepenu razvoja i da nastavljamo sa opremanjem i naoružavanjem naših Oružanih snaga – kazao je Helez te najavio da će u narednom periodu biti još više opreme i naoružanja, a u skladu sa standardima susjednih država i NATO saveza.

(Foto: Armin Durgut/PIXSELL)