O razlozima onemogućavanja ulaska u susjednu Hrvatsku i slobodnog kretanja jednom od najpoznatijih istraživačkih novinara u regionu, koji jasno i argumentovano izvještava i o stalnom miješanju ove zemlje u unutrašnje političke prilike u našoj domovini, razgovarali smo s našim urednikom u emisiji „Dobar dan, BiH“:

Potrebno je najprije radi gledatelja objasniti, da sam ja učinio bilo kakvo krivično djelo ili, kako često botovi iz Hercegovine, a neki i iz Sarajeva kažu, da sam 'špijunirao', ja bih odmah na graničnom prijelazu bio uhapšen. Dakle, da jesam počinio neko krivično djelo na teritoriju Hrvatske, bio bih odmah uhapšen, opravdano, naravno. Meni je, dakle, samo rečeno da ne mogu ući na teritoriju Republike Hrvatske jer se nalazim u nacionalnoj evidenciji 'nečega'. Čega, ne znam, a zbog čega, još manje znam, na početku potvrđuje Avdić i dodaje:

Hrvatskoj je ugrožavanje nacionalne sigurnosti fakat da su u BiH ugroženi Bošnjaci,  ne Hrvati

Jedino što sam dobio je papir koji mi je potpisan predao službenik. On je meni potpisao dokument koji sam preuzeo, a ja njemu potpisao da sam ga preuzeo. Granični službenici su bili vrlo uljudni prema meni i oni obavljaju svoj posao u skladu sa svojim nadležnostima i obavezama i oni su to meni saopštili vrlo ljubazno. Detalje razloga i šta piše u toj nacionalnoj evidenciji nisam mogao saznati od njih jer ni oni ne znaju šta tamo piše. Autor te nacionalne evidencije je njihova obavještajna služba i to šta su oni tamo napisali postaje pitanje za neke druge institucije. Ako obavještajna služba stavi vaše ime na taj spisak, to onda znači da ste vi osoba koja ugrožava nacionalnu sigurnost te države. Kako ja ugrožavam kao novinar koji nema nijedno krivično djelo niti prekršaj u Republici Hrvatskoj njihovu nacionalnu sigurnost, to ne znam. Ako nacionalnu sigurnost Republike Hrvatske ugrožava moj govor u Islamskom centru, a ja ne znam da li je to razlog, ali, evo, mogu pretpostaviti, to je onda moje obraćanje na tribini koju sam imao polovinom oktobra u Zagrebu. Na toj tribini sam jasno i detaljno obrazložio na koji su način Bošnjaci diskriminisani u ustavima i sustavima u Bosni i Hercegovini i Federaciji BiH i kako je lažna priča da u BiH postoji neko 'hrvatsko pitanje, naglašava Avdić.

Hrvatskoj je ugrožavanje nacionalne sigurnosti fakat da su u BiH ugroženi Bošnjaci,  ne Hrvati

Pojašnjavajući zašto pretpostavlja da je njegova tribina mogući razlog za stavljanje na listu evidentiranih osoba kojima se sprečava ulazak u Hrvatsku, Avdić potencira sljedeće:

Ako je ugrožavanje nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske to što sam ja kazao da jedan Hrvat iz Širokog Brijega vrijedi kao četiri Bošnjaka s Ilidže ili Novog Grada, ako je to ugrožavanje hrvatskih nacionalnih interesa i ako je to ugrožavanje nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske, onda ja ugrožavam nacionalnu sigurnost. Ali šta tu mogu kad tako piše u izbornom zakonu i kada svedete te sve brojke nakon izbora, sagledate, shvatite da nisu Hrvati ugroženi u BiH nego Bošnjaci. Ako vi to kontinuirano i jasno pričate, onda Republika Hrvatska procijeni da vi ugrožavate njenu nacionalnu sigurnost. Interesantno je i da me danas nijedan medij iz Republike Hrvatske nije nazvao da me pita zašto mi je zabranjen ulazak u Hrvatsku. Da mi se to desilo u Srbiji, siguran sam da bi se brojna novinarska udruženja i intelektualci suprotstavili tome i digli svoj glas. A iz Hrvatske šutnja. Mislim da se radi o pažljivo vođenoj operaciji iz institucija Hrvatske i ovo nije poruka meni. Mene ovo najmanje ugrožava i ovo nije poruka meni, tvrdi Avdić.

Svakako pogledajte cijeli razgovor i saznajte koju ulogu u cijelom procesu ima šef dopisništva HINA-e u BiH Ranko Mavrak, ali i neke druge važne elemente koji daju dodatno svjetlo na cijeli događaj i operaciju koja je, čini se, ranije detaljno pripremljena.