Ustavni sud BiH jasno je naveo da entiteti nemaju pravo na samoopredjeljenje koje bi im omogućilo samoorganizaciju ili otcjepljenje.

Ovo obrazloženje doneseno je nakon dvodnevne sjednice suda.

Razmatrana je apelacija člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i 14 parlamentaraca, u kojoj se traži ocjena ustavnosti formiranja Vlade Republike Srpske.

Problematično je što je mandatara za sastav Vlade imenovala osoba koja nije predsjednik RS-a, što apelanti smatraju protivustavnim.

Konačna odluka suda po ovoj apelaciji očekuje se u januaru 2026. godine.

Sjednicu je pratio Emerin Ahmetašević.

Pravni stručnjak i političar Enver Išerić za Hayat je komentirao ovu temu.

Mi smo obaviješteni da je Ustavni sud danas donio odluku koja je vezana za zaključke NSRS, a koji se odnose na provođenje odluka Suda BiH i CIK-a, vezano za status bivšeg predsjednika RS Milorada Dodika. Ustavni sud je utvrdio da pojedine tačke zaključaka NSRS, koje su donesene po tom pitanju, nisu u skladu sa Ustavom BiH.

Ustavni sud je u svojoj odluci utvrdio da se odluke institucija BiH moraju poštovati, jer je to propisano Ustavom BiH. Za očekivati je, s obzirom na ovakvu odluku, da će ona glasiti da imenovanje mandatara za sastav nove vlade, a time i same Vlade entiteta RS, nije urađeno i provedeno u skladu sa Ustavom i pravnim poretkom BiH, jer je to jasno u presudi Suda BiH naglašeno, kao i u zakonima BiH – kada izabranom zvaničniku prestaje mandat i koje su posljedice pravne osude za određena krivična djela - rekao je između ostalog Išerić.

Detaljnije pogledajte u prilogu na vrhu teksta.