Situacija u BiH nije nimalo dobra. Brojni anAlitičari upozoravaju da ono što danas gledamo prijeti opstanku naše države te da je potrebno da se Bošnjački političari probude kako bi se situacija smirila i dovela pod kontrolu.
Pravni ekspert i političar Enver Išerić odavno uozorava na štetne politike koje se vode protiv BiH. Sada je predložio da se održi Bošnjački sabor na kojem bi se raspravljala važna pitanja sa kojima se suočavamo i gdje bi se utvrdili principi djelovanja izabranih predstavnika u institucijama BiH.
-Trenutno političko, sigurnosno i ekonomsko stanje u državi Bosni i Hercegovini je dostiglo je stepen koji prijeti samom opstanku naše države. Na sceni su vrlo agresivne politike koje zagovaraju i intenzivno rade na podjeli Bosne i Hercegovine, a što su bili ciljevi vojne agresije koja je izvršena na Bosnu i Hercegovinu u periodu 1992.-1995. godine. Bošnjaci, kao najbrojniji narod, imaju izuzetno veliku odgovornost da zaštite i državu i Bošnjake, ali i sve njene građane. Zabrinutost građana, zbog vrlo izražene podijeljenosti među bošnjačkim političkim predstavnicima, je vrlo opravdana, te zbog toga veliki broj građana traži održavanje Bošnjačkog sabora, na kojem bi se ponudili odgovori na izazove sa kojima se suočavamo, utvrdili principi i ciljevi djelovanja izabranih predstavnika u institucijama vlasti u Bosni i Hercegovini.
Predloženih 15 principa i 15 ciljeva je osnov za raspravu, koja bi se vodila na Bošnjačkom saboru, a nikako konačna rješenja, zaključci o odluke koje bi bile donesene.
Predloženu „Povelju o principima djelovanja Bošnjaka na zaštiti i izgradnji naše domovine Bosne i Hercegovine“ prenosimo u cjelosti:

1. Svaki Bošnjak nosi dio odgovornosti za društveno-političku zbilju, te je shodno tome stepen njegove odgovornosti proporcionalan njegovoj društvenoj ulozi. Svaki Bošnjak je obavezan da kontinuirano i predano radi na afirmaciji bosanske državotvornosti i nacionalnog identiteta.
2. Svaki Bošnjak je obavezan da doprinese boljem društveno-političkom ambijentu lokalne zajednice u kojoj živi i države kojoj pripada, bilo kroz aktivan društveni, politički, stranački ili vanstranački angažman, odnosno kroz konstruktivno pružanje podrške društveno-političkim procesima koji imaju za cilj kreiranje boljih životnih uslova.
3. Svaki Bošnjak je odgovoran za jačanje državne/nacionalne, kulturne i vjerske institucije i iste moraju uživati visoki prioritet afirmacije, razvoja i zaštite, a za što su odgovorni svi Bošnjaci a posebno izabrani i imenovani bošnjački politički predstavnici.
4. Bošnjaci koji su izabrani ili imenovani na društveno-političke pozicije iste su obavezni obavljati časno, pošteno i odgovorno, stavljajući državne i nacionalne interese ispred vlastitih interesa i interesa političke partije kojoj pripadaju.
5. Svaki Bošnjak je dužan da provjerava sve informacije koje potencijalno mogu voditi međusobnom sumnjičenju, optuživanju, nanošenju duševne boli ili kaljanju časti i ugleda. Čast Bošnjaka je sveta i mora biti zaštićena svim sredstvima.
6. Bošnjaci se, bilo da su članovi različitih političkih partija ili njihovi simpatizeri, bilo da obavljaju neku od političkih funkcija ili ne, ne smiju se međusobno omalovažavati, klevetati niti na bilo koji način dovoditi u pitanje opstojnost i dignitet bilo koje nacionalne, kulturne i vjerske institucije Bošnjaka.
7. Otpor oružanoj agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu u periodu 1992.-1995. godine, kao i posljedice koje je prouzrokovala (genocid, udruženi zločinački poduhvat, urbicid, kuturocid) zaslužuje poseban pijetet kod svakog Bošnjaka. S tim u vezi, mora se razvijati kultura sjećanja na taj period povijesti naše domovine Bosne i Hercegovine.

8. Svaku potencijalnu anomaliju, devijaciju ili čin koji prijeti uništavanju ili potčinjavanju državnih, bošnjačkih kulturnih ili vjerskih institucija samovolji ili samovlasti pojedinaca, Bošnjaci su obavezni spriječiti svim demokratskim sredstvima unutar tih institucija.
9. Svaka institucija, tijelo ili organizacija se obavezuju na provođenje proklamiranih principa, kao i pravovremene reakcije u slučajevima odstupanja od istih ili njihovog kršenja od strane bilo kojeg Bošnjaka i bošnjačkih predstavnika u oblastima društvenog, političkog, kulturnog i vjerskog života.
10. Svi izabrani predstavnici Bošnjaka u institucijama svih nivoa vlasti, kao i prosvjetni radnici svih nivoa obrazovanja, dužni su unapređivati obrazovni sistem, od vrtića o univerziteta, podizanjem kvaliteta obrazovanja i istovremeno razvijati državotvornu svijest kod svih Bošnjaka, a posebno mladih naraštaja.
11. Svi Bošnjaci, naročito njihovi izabrani predstavnici, dužni su poštovati ljudska prava, kako pojedinačna tako i kolektivna, koja su garantirana Ustavom Bosne i Hercegovine i međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima.
12. Politički predstavnici Bošnjaka svih nivoa vlasti, u svom djelovanju, moraju se strogo pridržavati ustava i zakona i na taj način doprinositi jačanju institucija i vladavine prava uključujući i osiguranje proporcionalne zastupljenosti svih konstitutivnih naroda i ostalih u svim javnim institucijama u skladu sa sastavom stanovništva, što je i ustavna obaveza.
13. Kriteriji za vođenje kadrovske politike moraju biti stručnost, moralnost, patriotska opredjeljenost, čestitost, odgovornost i dokazana ustrajnost na izgradnji i odbrani države Bosne i Hercegovine.
14. Korupcija se proglašava izdajom države, a pojedinci koji se bave ili koji su se bavili korupciom moraju biti isključeni iz političkog života i pristupa javnim funkcijama.
15. Bošnjači sabor imenuje Vijeće Bošnjačkog sabora kao svoje radno tijelo koje će pratiti provođenje principa utvrđenih u ovoj Povelji i ciljeva koji su sastavni dio ove Povelje i koje će poduzimati određene mjere i radnje prema pojedincima i institucijama koje budu odstupale od principa, preuzetih obaveza i ciljeva.