U proteklih nekoliko dana često smo pisali o dešavanjima u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Ranije smo objavili priče naših čitatelja, uglavnom onih koji su tražili zdrastvene usluge u KCUS-u. Ukazivali smo na infekciju na Pedijatriji, pisali o nedostatku lijekova i medicinske opreme, ali i o kongresu u Beču. Naveli smo da u to vrijeme, dok su se educirali, nije imao ko uraditi CT pacijentima…
Danas su na tekstove objavljene na nešem portal: “Javašluk u KCUS-u bez granica: 13 ljekara bilo u Beču, ostavili bolesne! Nema ko uraditi CT“ i „Zaraza u Pedijatriji Jezero: Širi se opasna bakterija, inspekcija ne reaguje“, reagirali iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.

Smatraju da takvim pisanjem nanosimo nesagledivu štetu ovoj zdravstvenoj ustanovi, 'a što je još gore i pacijentima kojima unosite osjećaj straha i širite paniku'. Njihov demantij prenosimo u cjelosti:

Iz KCUS-a demantirali da su ostavili pacijente, da nema lijekova, da su duge liste čekanja…

Tvrdnja da je „13 ljekara jedne klinike otišlo u Beč i da su ostavili pacijente, te da nema ko uraditi CT“ u potpunosti je neistinita. Edukacije i stručna usavršavanja zakonska su obaveza i u KCUS-u se sprovode shodno postojećem Planu stručnog i naučnog usavršavanja. Duži vremenski period edukacije u KCUS-u rađene su selektivno, najveći dio ih je potpuno zaustavljen, što je u kadrovskom smislu ostavilo nesagledive posljedice. Ljekari shodno Planu edukacija po povratku s istih dostavljaju detaljan Izvještaj, te su odmah spremni primjeniti stečena znanja i iskustva u radu s pacijentima. Dakle, nije istina da se radi o turističkim putovanjima, kako ste to zlonamjerno predstavili u objavljenom tekstu, niti je istina da su pacijenti uskraćeni za bilo koju zdravstvenu uslugu koju pružamo shodno redovnim protokolima rada.
Navodi da u KCUS-u nema potrebne potrošne medicinske opreme i lijekova također je neistina. Nabavka se redovno vrši, shodno postojećem Zakonu o javnim nabavkama, a na osnovu iskazanih potreba naših klinika/OJ. Nijedna Klinika/Oj nije ukazala na nedostatak potrebne medicinske i higijenske opreme, kao ni lijekova. Klinička apoteka KCUS-a redovno se opskrbljuje, a Klinike shodno potrebama trebuju lijekove.
Liste čekanja na Klinici za radiologiju su značajno skraćene, a ne produžene kako vi to navodite. U prvom tromjesečju 2025.godine zahtjevi za dijagnostičkim uslugama povećani su za 19,5% u odnosu na prethodne godine, ali smo i usprkos tome reorganizirali rad i uspijevamo pružiti usluge svim pacijentima s područja KS i suosnivačkih kantona. Određene interventne procedure se po prvi put rade u KCUS-u i Bosni i Hercegovini, te su uvedene i tri nove procedure. Termini za dijagnostičke i interventne procedure dobijaju se prema uputnoj dijagnozi odnosno stepenu hitnosti. Hitni pacijenti se odmah upućuju na izvođenje dijagnostičkih procedura, a ležeći i novootkriveni onkološki i hematološki pacijenti termine za dijagnostičke procedure dobijaju u okviru sedam dana. Biopsija dojke ukoliko je sumnja na malignitet se radi u roku od sedam dana.

Pedijatrijska populacija ima prednost za dijagnostičke i interventne procedure, a Klinika za radiologiju je jedina zdravstvena ustanova u Kantonu Sarajevo u kojoj se izvode određene dijagnostičke i interventne procedure pripadnicima pedijatrijske populacije. Ambulantni pacijenti termine dobijaju ovisno o uputnoj dijagnozi, odnosno stepenu hitnosti.

Iz KCUS-a demantirali da su ostavili pacijente, da nema lijekova, da su duge liste čekanja…

Vaši navodi da „u porođajnoj sali imamo više bakterija, nego opreme“ su neistiniti i iziskuju poduzimanje zakonom predviđenih mjera. Na Klinici za ginekologiju KCUS-a nije otkriveno postojanje bilo koje vrste bakterija, kako vi to zlonamjerno navodite. Ovako ozbiljni navodi, kojima unosite paniku i strah među trudnice i porodilje kao i njihove porodice zahtjevaju validne dokaze i podliježu zakonskim sankcijama. U skladu sa Pravilnikom o uslovima i načinu sprovođenja mjera za sprječavanje i suzbijanje bolničkih infekcija redovno se, u defisanom vremenskom okviru, prijavljuju uzročnici i infekcije koje odgovaraju definiciji bolničke infekcije. Također, na dnevnoj bazi se Zavodu za javno zdravstvo KS šalju prijave laboratorijski potvrđenih uzročnika zaraznih bolesti, u skladu sa listom uzročnika koji podliježu obaveznom prijavljivanju. Higijensko epidemiološka situacija na svakoj klinici se redovno kontroliše mikrobiološkim uzorkovanjem žive i nežive sredine, a u slučaju vanrednih situacija, po prijavi bolničke infekcije i dodatno.

Pedijatrijska klinika, posebno Odjeljenje neonatologije i neonatalne intenzivne terapije, ustanova je koja zbrinjava izuzetno kompleksne i najosjetljivije pacijente, te shodno tome poduzimamo sve zakonski propisane mjere u cilju profesionalnog pružanja medicinskeih usluga. Kod svake sumnje, a naročito dokazane infekcije, primijenjujemo zakonom predviđene mjere, i to: izolacija pacijenata, odgovarajuća antimikrobna terapija i povećan epidemiološki nadzor, pojačane higijensko-epidemiološke mjere, prijava izolata nadležnim službama, izvještavanje Komisije za intrahospitalne infekcije i v.d. generalne direktorice. Kao rezultat upućenih prijava, proveden je inspekcijski nadzor od strane Inspektorata sanitarne, zdavstvene i farmaceutske inspekcije i inspekcije za hranu Kantona Sarajevo, na čiji smo upit analizirali svakog pojedinačnog pacijenta, dostavili sanitarne knjižice uposlenika, evidencije održavanja čistoće, kao i zapisnike o poduzetim mjerama u cilju poboljšanja epidemiološke situacije (sastanci, edukacije uposlenika). Sve sugestije koje dobijemo od strane Inspektorata primijenićemo u potpunosti.
Objavljivanje nalaza bez saglasnosti pacijenata je zloupotreba i krivično djelo, te ćemo shodno tome pokrenuti sve aktivnosti u cilju utvrđivanja i adekvatnog sankcionisanja „izvora“ istih. Maliciozne napade kojima svjedočimo shvatamo kao političku kampanju čiji je cilj vlastita promocija, a ne dobrobit pacijenata - stoji u demantiju iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.