Savez bošnjačkih nevladinih organizacija (Savez BNVO) je organizovao sastanak u Janji gdje su se upoznali sa prilikama u kojima Bošnjaci žive na tom području. Kako je za Hayat.ba rekao Esmir Bašić, predsjednik Saveza BNVO, sastali su se sa predstavnicima institucija i organizacija koje djeluju na širem području Janje i Bijeljine.

Posjetili smo Medžlis, biblioteku i upoznali smo se sa prilikama u kojima se nalaze Bošnjaci ovdje na prostoru Janje. Također, smo ih upoznali i sa radom Saveza BNVO i posebno smo pričali o našem važnom projektu „Moj grunt“.

Iz Saveza bošnjačkih nevladinih organizacija za Hayat.ba: Pomažemo ljudima da sačuvaju grunt u RS-u

Na osnovu sastanaka koje su imali u Janji, istakao je Bašić, shvatili su da situacija sa Bošnjacima na ovom prostoru nije baš zavidna. Dodaje da s jedne strane postoji optimizam za zavičajem dok sa druge strane postoji mala zabrinutost kod Bošnjaka Janje.

Dobili smo iz razgovora sa njima informacije koje ukazuju da su Bošnjaci ovdje u jednoj situaciji koja nije baš zavidna. Postoji njihovo opredjeljenje da se bore, da žive na vjekovnim ognjištima, ali s druge strane isto tako iskazuju potrebu za podrškom institucija države, institucija svih nivoa vlasti. S jedne strane postoji jedan izražen optimizam za zavičajem i za prilikama u kome se nalaze, ali s druge strane postoiji mala zabrinutost. Tako da mi smo ukazali na neke mogućnosti naše podrške gdje im možemo biti na raspolaganju.

Iz Saveza bošnjačkih nevladinih organizacija za Hayat.ba: Pomažemo ljudima da sačuvaju grunt u RS-u

Bašić je podsjetio na projekat „Moj grunt“ koji traje već dvije godine gdje Savez BNVO nudi besplatnu pravnu pomoć i drugu vrstu podrške kako bi Bošnjaci sačuvali imovinu u bh. entitetu RS.

Trenutno jedan od najznačajnijih projekata koordinacije jeste vezan za projekat „Moj grunt“. Drugu godinu mi radimo na njegovoj realizaciji, a riječ je o usklađivanju grunta i katastra koje provode republičke vlasti iz Banja Luke. U tom projektu uočene su brojne nepravilnosti, tako da mi tu kao Saveze nudimo besplatnu pravnu pomoć i drugu vrstu tehničke pomoći oko toga da se sačuva grunt odnosno da Bošnjaci sačuvaju svoju imovinu na ovom dijelu naše teritorije. Osim toga mi smo govorili o drugim mogućnostima saradnje, koje su ekonomske prirode, tamo gdje Savez BNVO može koordinirati, gdje može pomoći, a ovi projekti humanitarnog karaktera se svakako podrazumijevaju.