Organizacija Žene Stranke demokratske akcije obilježila je danas u Sarajevu 32. godišnjicu postojanja, a na svečanosti se prisutnima obratio predsjednik SDA Bakir Izetbegović.
Izetbegović je u uvodu obraćanja istaknuo da žene u SDA i više od 32 godine sa svima dijele i dobro i zlo.
Osnovane ste u najtamnijem vremenu bosanskohercegovačke historije, ili barem novije historije. Preuzele ste, uz sve ono što ste inače radile, posebnu brigu za šehidske porodice i nosile ste to kako treba. Odigrale ste vrlo važnu ulogu. Predstavljale ste nas na pravi način i u saradnji sa vrlo važnim organizacijama i to radite do današnjeg dana.
Govoreći o ulozi žena u SDA, Izetbegović je podsjetio na brojne važnije funkcije koje su žene obnašale u proteklom periodu.
Prva guvernerka je bila naša Fatima Leho. Prva premijerka jednog kantona je bila naša Aida Obuća. Prva gradonačelnica je bila Semiha Borovac. Prva ministrica vanjskih poslova je bila Bisera Turković. Ambasadorice, ministrice, direktorice... I nije to bio nikakav džentlmenski postupak SDA, da se tek tako daju neke pozicije ženama, već su one to zaslužile i to su kvalitetno iznijele.
Spomenuo je Izetbegović u kontekstu uloge žena u politici i bivšu njemačku kancelarku Angelu Merkel, za koju je rekao da je bila prirodni lider.
Jednom prilikom, a i tada je bilo aktuelno pitanje izmjena Ustava i Izbornog zakona, Merkel nam je pokušala pomoći. Bili su tu članovi Predsjedništva BiH, a ona je povela četvoricu svojih pravnika. I onda nas je pitala, jednog po jednog, kako mi vidimo rješenje. Ja sam joj rekao da uzme prazan list papira koji ću unaprijed potpisati i da ga da svojim pravnicima da napišu rješenje u skladu sa evropskim principima i standardima. Ona se nasmijala i rekla da je to zato što znamo da će to biti u našu korist. Rekao sam joj: „E, sad ste rekli istinu. Civilizacijski principi, evropski principi, Povelja o ljudskim pravima, jednakost ljudi. Provedite presude Evropskog suda za ljudska prava, da to rade eksperti, a ne političari koji će to uraditi na nečiji račun“.
Podsjetio je zatim Izetbegović na ulogu SDA u procesu odbrane od agresije, a zatim na postratne reformske procese.
I gdje smo danas? Tamo gdje smo se mi pitali, a to su uglavnom bili najsrušeniji dijelovi BiH u kojima je ubijeno najviše ljudi, danas su ekonomski najstabilniji i najbolji. I ne samo to. Ako negdje ima slobode medija, demokratije, pokušaja da se od BiH napravi jedno normalno multietničko društvo, to je tamo gdje se mi pitamo. Nije sve savršeno, niti smo mi savršena stranka, ali najveći pomaci su napravljeni tamo gdje se SDA pitala. I tu su žene dale svoj veliki doprinos.
Istaknuo je predsjednik SDA i pozitivnu ulogu međunarodne zajednice, koja je značajno doprinijela u provedbi ključnih reformi provedenih nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali i eksperimente međunarodne zajednice kojima su pravljene greške. Podsjetio je da je to prvi put urađeno 2000. godine, a drugi put već 2018. godine.
Kreću sa nekim šestorkama. Ne diraju stranke čije se politike baziraju na pokušajima da postignu ratne ciljeve već idu na nas. Šestorke, osmorke, trojke. Protiv mene organizovali jedanaestorku. Takva upornost nas je dovela do ovoga gdje smo sad. Nađu neku alternativu, nesposobnu, potkapacitiranu, koja priča o meritokratiji, a najlošije kadrove postavlja, servilnu i ulizivačku koja je lagala i sebe i narod da se Dodik promijenio. Vidimo kako se promijenio. Doveli su nas do najteže političke, ustavne i sigurnosne krize, ali i do velikih zaduženja, minusa u javnim preduzećima...
Ukazao je u završnici svog obraćanja na trendove koji pokazuju da je i međunarodna zajednica uvidjela greške koje je napravila, ali i globalne trendove koji bi trebali ići u korist Bosni i Hercegovini i koji će doprinijeti da se nadvladaju strane koje nasrću na Bosnu i Hercegovinu.