Iako je na početku bilo mišljenja da se radi o privremenom sporazumu, Dejton kao mirovni sporazum živimo već 30 godina tokom kojih je očuvan mir ali nije uspostavljena funkcionalna država. O tome kako gledati na Dejtonski mirovni ugovor i šta su njegove ključne prednosti a šta limiti, pitali smo u večerašnjem izdanju emisije '7Plus' Zvonimiru Jakić, generalnu sekretarku Panevropske Unije BiH koja tokom naredna dva dana organizira međunarodnu konferenciju o 30 godina Dejtona:

Nesporno je da je Dejtonski mirovni sporazum, kako mu i ime govori uspostavio mir među svim narodima u Bosni i Hercegovini. On je danas temelj ustavnosti i državnosti Bosne i Hecegovine. Istovremeno, sporazum je uspostavio institucije države Bosne i Hercegovine, te donio i postojanje međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini koja je i tada ali i danas garant mira u našoj zemlji podsjeća Jakić i dodaje današnju specifičnost ovog sporazuma:

Jakić za '7Plus': Evropski put je garant trajnog mira u BiH

Dejton je i danas, po mnogim teoretičarima nešto što nas povezuje, ali nas s druge strane i razdvaja zbog različitih političkih pitanja. Ipak mislim da se Dejton prilagođavao razvoju bh. državnosti tokom svog ovog vremena. Mir je dakle temelj Dejtona, a taj se mir se danas održava putem evropskih integracija, jer je evropski put BiH garant trajnog mira u našoj zemlji. Ove godine mi obiljažavamo 30 godina rada Panevropske unije u BiH ali i 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma pa smo zato organizovali međunarodnu konferenciju koja će okupiti preko 180 učesnika iz više od 15 zemalja svijeta te zvaničnika iz različitih nivoa vlasti BiH, diplomatskog kora, akademske zajednice. Mi konferencijom želimo naglastiti da je evropski put BiH njena sadašnjost i budućnost a da mir mora biti trajan u BiH, konstatuje Jakić.

Pogledajte cijeli razgovor kako bi saznali detalje i ključne ciljeve konferencije koja će se održati u zgradi parlamnetarne skupštine BiH 14.i 15. novemnbra 2025. godine.