Kardinal Gregorio Rosa Chávez iz Salvadora u izjavi za ABC News izrazio je uvjerenje da izbor neće dugo trajati. “Konklava će biti kratka”, rekao je 82-godišnji kardinal, koji iako zbog dobi nema pravo glasa, aktivno sudjeluje u pripremnim susretima.
“Mislim da postoji konsenzus i da je vrlo jasno kakvog papu trebamo za Crkvu i za svijet. Zato mislim da će konklava trajati dva ili tri dana.”
Na kongregacijama, koje se održavaju iza zatvorenih vrata, kardinali drže govore, raspravljaju i upoznaju se međusobno – proces koji je ključan za donošenje odluke. Iako još nisu službeno zatvoreni u konklavu, mnoge se može vidjeti kako nakon sastanaka šetaju Trgom svetog Petra i razgovaraju s novinarima ili prolaznicima.
Kardinal Timothy Dolan iz New Yorka, naprimjer, redovito objavljuje detalje o vatikanskim dešavanjima putem društvenih mreža, približavajući javnosti inače strogo čuvane crkvene običaje.
Od 133 kardinala s pravom glasa čak 108 njih imenovao je pokojni papa Franjo, čime će njegova ostavština nesumnjivo imati utjecaj na izbor nasljednika. Među kardinalima koji glasaju nalazi se i deset predstavnika iz Sjedinjenih Američkih Država.

Proces izbora odvijat će se prema strogo utvrđenom protokolu: svakodnevno će se održavati četiri kruga glasanja – dva ujutro i dva poslijepodne – dok jedan kandidat ne dobije dvotrećinsku većinu. Nakon svakog glasanja listići se spaljuju. Crni dim koji tada izlazi iz dimnjaka znak je da papa još nije izabran, dok bijeli dim označava da je odluka donesena.
Vatikanski posmatrači i analitičari već su objavili popise tzv. papabili – kardinala koji se smatraju najizglednijim kandidatima za novu glavu Katoličke crkve. Raspravlja se o njihovim stavovima, pripadnosti konzervativnom ili progresivnom krilu Crkve, ali i o njihovom podrijeklu, jezicima koje govore i sposobnosti da se suoče s izazovima savremenog svijeta.
Ali kako podsjećaju i sami vatikanski insajderi, jedino što se sa sigurnošću zna jest tko su 133 kardinala koji glasaju. Sve ostalo, barem za sada – ostaje u sferi nagađanja.