Britanska nacionalna televizija BBC suočava se s brojnim osudama nakon što je tokom vikenda direktno prenosila nastup rap dvojca Bob Vylan na festivalu Glastonbury, tokom kojeg su izvođači više puta uzvikivali parole usmjerene protiv izraelske vojske, uključujući i 'Smrt IDF-u'.
Publika, od kojih su mnogi nosili palestinske zastave, zdušno je prihvatila ovakve poruke, što je dodatno pojačalo reakcije u političkom i društvenom prostoru Ujedinjenog Kraljevstva.
Ministarstvo kulture traži objašnjenje
Prema pisanju The Telegrapha, britanska ministrica kulture Lisa Nandy odmah je reagovala i zatražila hitno objašnjenje od generalnog direktora BBC-ja Tima Davieja.
'Snažno osuđujemo prijeteće izjave Bob Vylana na Glastonburyju,' saopšteno je iz njenog kabineta. Također je potvrđeno da sporna izvedba neće biti dostupna za ponovno gledanje putem BBC-jevog digitalnog servisa iPlayer.
Kontroverzni momenti na bini
Bob Vylan su nastupili neposredno prije irskog sastava Kneecap, a tokom performansa isticali su parole poput 'Free Palestine!' i 'Death to the IDF!'. Jedan od članova benda je dodatno izazvao reakcije kada je bivšeg muzičkog menadžera jevrejskog porijekla nazvao 'j*nim cionistom'.
BBC je njihov nastup prenosio uživo bez intervencija, iako je kasnije prekinuo prijenos grupe Kneecap, navodeći da će eventualno objaviti cenzurisanu verziju. Portparol javnog servisa je naveo da je publika upozorena na 'veoma uvredljiv i diskriminatoran jezik', ali nije precizirao hoće li se uputiti izvinjenje Jevrejskim organizacijama.
Izraelska ambasada i britanski političari osuđuju
Reakcije su brzo stigle i iz diplomatskih krugova. Izraelska ambasada u Londonu izrazila je duboku zabrinutost zbog 'govora mržnje' s bine jednog od najpoznatijih muzičkih festivala u Evropi.
'Sloboda govora jeste temelj demokratije, ali kada ona preraste u podsticanje na nasilje i etničko čišćenje, mora biti sankcionisana,' poručili su iz ambasade.
Bivši direktor BBC Televizije Danny Cohen ocijenio je cijeli slučaj kao ozbiljan propust javnog servisa, dok je Kemi Badenoch iz redova konzervativaca poručila da se 'glorifikacija nasilja nad Jevrejima ne može predstavljati kao akt bunta'.
Lord Austin, britanski vladin izaslanik za trgovinu s Izraelom, pozvao je nadležne službe da pokrenu istragu, dok je poznati promoter Harvey Goldsmith izrazio zaprepaštenje zbog, kako je rekao, pretvaranja muzičke scene u 'platformu za širenje mržnje'.
Kneecap pod lupom javnosti
Nastup grupe Kneecap, koji je uslijedio nakon Bob Vylana, donio je dodatne kontroverze. Bend je s bine poručio da je 'Izrael ratni zločinac', uz povike 'Free Palestine!' i uvrede na račun Keira Starmera, lidera laburista.
Član benda Liam Óg Ó hAnnaidh, poznat i kao Mo Chara, pozvao je prisutne da dođu pred sud u Westminsteru 20. augusta i 'izazovu pobunu', aludirajući na svoje suđenje zbog isticanja zastave Hezbollaha na jednom ranijem nastupu. Naknadno je dodao: 'Disklejmer: nema pobuna, samo ljubav i podrška Palestini.'
Policija Avon i Somerseta potvrdila je da analizira snimke nastupa kako bi se utvrdilo jesu li izrečene poruke bile krivično sankcionisane, dok je i Metropolitanska policija uključena u procjenu.
BBC nije emitovao Kneecapov nastup uživo, pravdajući to poštivanjem uređivačkih standarda. Uprkos tome, organizatori festivala su odbili zahtjeve da se grupa izbaci s programa. Direktorica Glastonburyja Emily Eavis izjavila je da festival ostaje 'platforma otvorena za umjetnike iz cijelog svijeta'.
Sporovi i u inostranstvu
Grupa Kneecap se i ranije nalazila u centru pažnje zbog politički obojenih performansa. Nakon nastupa na Coachelli, gdje su prikazali antiizraelski slogan, izgubili su sponzora za vizu za SAD. Uz to, Mo Chara je optužen zbog javne podrške organizaciji Hezbollah, čija simbolika je zabranjena u Velikoj Britaniji.
Uprkos optužbama, bend najavljuje nastavak turneje po Sjevernoj Americi, iako ostaje neizvjesno hoće li im vize biti ponovo odobrene.
BBC pod dodatnim pritiskom
U centru pažnje ostaje BBC. Gary Lineker, bivši voditelj koji je ranije napustio korporaciju zbog optužbi za antisemitizam, tokom festivala je izjavio da 'BBC ide u pogrešnom pravcu' te da 'korporacijom upravljaju ljudi s jasnom agendom'.
Na kraju večeri, Lineker je dodao: 'Traumatiziran sam slikama djece iz Gaze' te naglasio svoje pravo da koristi društvene mreže kako bi 'dao glas onima koji ga nemaju'.
(Foto: Reuters)