Krv Amerikanca koji je gotovo dva desetljeća namjerno ubrizgavao zmijski otrov dovela je do razvoja "neusporedivog" protuotrova, objavili su naučnici.

Antitijela pronađena u krvi Tima Friedea pokazala su se učinkovitima protiv smrtonosnih doza otrova različitih zmijskih vrsta u testiranjima na životinjama.

Današnje terapije moraju biti precizno prilagođene otrovu vrste zmije koja je nekoga ugrizla. No Friedeova 18-godišnja misija mogla bi biti značajan korak prema stvaranju univerzalnog protuotrova za sve zmijske ugrize – koji svake godine ubiju do 140.000 ljudi, a tri puta više završi s amputacijama ili trajnim invaliditetom, piše BBC.

Friede je pretrpio više od 200 ugriza i više od 700 injekcija zmijskog otrova koji je pripremao sam, koristeći neke od najsmrtonosnijih zmija na svijetu – uključujući nekoliko vrsta mamba, kobra, tajpana i kraitova.

U početku je želio izgraditi vlastiti imunitet kako bi se zaštitio dok rukuje zmijama, a svoje podvige dokumentirao je na YouTubeu. No bivši automehaničar kaže da je "potpuno uprskao" kad su ga dva ugriza kobre u kratkom razmaku dovela u komu.

Nisam htio umrijeti. Nisam htio izgubiti prst. Nisam htio izostati s posla.

S vremenom mu je cilj postao razviti bolje terapije za druge.

 Krv čovjeka kojeg su zmije ugrizle 200 puta bi mogla biti ključ za moćni protuotrov

To je postao način života i samo sam gurao i gurao koliko sam god mogao – za ljude koji su 8.000 milja daleko od mene i umiru od ugriza zmije.

Protuotrov se danas proizvodi tako da se male količine zmijskog otrova ubrizgavaju životinjama, poput konja. Njihov imunološki sistem reagira stvaranjem antitijela, koja se potom vade i koriste kao lijek.

No otrov i protuotrov moraju se precizno podudarati jer se toksini razlikuju ne samo među vrstama, nego i unutar iste vrste – protuotrov iz zmija u Indiji, na primjer, slabije djeluje na iste vrste u Šri Lanki.


Tim naučnika počeo je tražiti vrstu imunološke obrane poznatu kao široko neutralizirajuća antitijela – umjesto da ciljaju jedinstvene dijelove toksina, oni napadaju dijelove koji su zajednički cijelim grupama otrova.

Tada je dr. Jacob Glanville, izvršni direktor biotehnološke tvrtke Centivax, došao do Tima Friedea.

-Odmah sam pomislio: ako iko na svijetu ima ta široko neutralizirajuća antitijela, onda je to on – i odmah sam ga kontaktirao.

 Krv čovjeka kojeg su zmije ugrizle 200 puta bi mogla biti ključ za moćni protuotrov

Već u prvom pozivu sam rekao: ‘Možda će zvučati čudno, ali volio bih doći do tvoje krvi.’

Friede je pristao, a istraživanje je odobreno jer se radilo isključivo o uzimanju uzoraka krvi, a ne o daljnjem izlaganju otrovu.

Istraživanje se fokusiralo na elapide – jednu od dvije glavne grupe otrovnih zmija – u koju spadaju koraljne zmije, mambe, kobre, tajpani i kraitovi.

Elapidi koriste neurotoksine, koji paraliziraju žrtvu i mogu biti smrtonosni jer zaustavljaju rad mišića potrebnih za disanje.

Naučnici su odabrali 19 vrsta elapida koje je Svjetska zdravstvena organizacija svrstala među najsmrtonosnije zmije na svijetu, i zatim su u Friedeovoj krvi tražili obrambene mehanizme.

Njihovo istraživanje, objavljeno u časopisu Cell, otkrilo je dva široko neutralizirajuća antitijela koja ciljaju dvije skupine neurotoksina. Dodali su još jedan lijek koji cilja treću skupinu, kako bi stvorili koktel protuotrova, javlja Index.