David Lammy, britanski ministar vanjskih poslova, doputovao je u službenu posjetu Bosni i Hercegovini.

Pred dolazak u Sarajevo, za Politicki.ba on je dao ekskluzivni intervju.

Ministar Lammy govorio je o tome kako zvanični London vidi situaciju u BiH i regionu, svojim aktivnostima na međunarodnoj sceni koje imaju za cilj da zapadni Balkan konačno usmjere prema Zapadu.

Predano podržavamo stabilnost, prosperitet i inkluzivnu budućnost Balkana

Šta Vas dovodi u Bosnu i Hercegovinu? Redovna posjeta? Ili su po srijedi vanredni događaji koji su Vas naveli na put ovamo?

Sigurnost i stabilnost na Balkanu su izuzetno važni Ujedinjenom Kraljevstvu i našim evropskim partnerima.

Ovdje u BiH, nakon mojih nedavnih posjeta Kosovu i Srbiji te tokom razgovora sa liderima diljem regiona, fokusirat ću se na budući potencijal, kao i na trenutnu krhkost diljem Balkana.

I, dok se Ujedinjeno Kraljevstvo priprema da bude domaćin Berlinskom procesu ove godine, predani smo saradnji sa našim partnerima u EU kako bismo zaštitili teško stečeni mir i podržali stabilnu, prosperitetnu i inkluzivnu budućnost za Balkan.

Moja posjeta danas pokazuje našu podršku regionalnoj saradnji, stabilnosti i napretku na euro-atlantskom putu koji je zemlja odabrala.

Nakon moje posjete BiH, prisustvovat ću sastanku sa ostalim evropskim ministrima vanjskih poslova u Poljskoj, gdje ću razgovarati o našim zajedničkim izazovima i podvući odlučnost Ujedinjenog Kraljevstva da radi rame uz rame sa našim saveznicima kako bismo održali naš kontinent sigurnim.

U Sarajevu ću posjetiti EUFOR, koji 21 godinu stoji kao pokazatelj posvećenosti Evrope zaštiti stabilnosti Bosne i Hercegovine.

Mi snažno podržavamo ulogu ove ključne misije u pružanju podrške sigurnosti u BiH, i držimo stratešku rezervu za cijeli region putem našeg razmještaja sa NATO snagama, te pružamo direktnu bilateralnu podršku Oružanim snagama BiH i glavnom štabu NATO-a u Sarajevu.

Nedavno ste razgovarali s Denisom Bećirovićem, članom Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Prema službenom saopćenju njegovog kabineta, jedna od Vaših poruka bila je: "Kao svjedok Dejtonskog mirovnog sporazuma, Ujedinjeno Kraljevstvo neće dozvoliti da se 30 godina izgradnje mira poništi". Jesmo li u toj ozbiljnoj situaciji? U BiH, ali ne samo u BiH, postoji sve veći strah čak i od regionalnog rata.

Koje je akcije UK spremno poduzeti kako bi se očuvao mir u Bosni i regiji?

Bosna i Hercegovina se suočava sa snažnom političkom krizom. Dejton je osigurao i održao mir u ovoj zemlji. Kontinuirani napadi na ustavni poredak i dejtonske institucije, uključujući i visokog predstavnika, su direktna prijetnja tom teško stečenom miru.

Čvrsto vjerujem u snagu institucija BiH

Ja čvrsto vjerujem da BiH i njene institucije imaju mogućnosti da okončaju ovu krizu.

U stvari, javila se nova prilika da se prekine sa zastojima koji traju zadnjih nekoliko godina i da se napravi značajan napredak na putu BiH ka EU.

U ovoj zemlji postoje hrabri i odvažni političari koji prepoznaju da budućnost ove zemlje leži u Evropi, a ne u odcjepljenju i izolaciji.

Tako da će Ujedinjeno Kraljevstvo uraditi šta god je potrebno da osigura da podržimo institucije ove zemlje kako bi se odgovorilo na ove prijetnje – usko ćemo sarađivati sa političarima u ovoj zemlji koji su fokusirani na postizanje rezultata za građane, a ne na sopstvene uske interese.

I, naravno, koordinirat ćemo sa našim partnerima kako bismo koristili i podržali raspoložive mjere kojima bismo usmjerili djelovanje protiv onih kojima je cilj podrivanje Dejtona.

Već smo čuli najave novog talasa sankcija Velike Britanije protiv Milorada Dodika i njegovih saradnika. Kada će se to desiti? I kakve vrste kaznenih mjera možemo očekivati?

Ujedinjeno Kraljevstvo ima na raspolaganju širok spektar mjera protiv onih koji su uključeni u anti-dejtonske i neustavne aktivnosti, uključujući i sankcije.

I, iako ne mogu spekulisati o mogućim sankcijama, jasno smo rekli da će biti posljedice za sve one koji biraju da podrže radnje koje podrivaju ustavni poredak.

Ujedinjeno Kraljevstvo će nastaviti da poziva na odgovornost one koji prijete teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH, i time prijete evropskoj sigurnosti.

Mi usko sarađujemo sa našim međunarodnim partnerima, uključujući i EU u ovim naporima.

Prije skoro mjesec dana posjetili ste Beograd. Sudeći po gospodinu Vučiću, taj sastanak nije bio "ugodan". Izgledalo je kao da ste s njim imali oštru raspravu iza zatvorenih vrata. Siguran sam da ste svjesni aktivnosti Srbije na Zapadnom Balkanu. I činjenice da Srbija odbija sankcionirati Rusiju zbog njene brutalne agresije na Ukrajinu. Da li je Srbija glavni regionalni uzročnik problema? Hoće li Velika Britanija nastaviti - i kako - da uvjerava Srbiju da promijeni stav i okrene se ka Zapadnoj Evropi, a ne Kini i Rusiji? Inače, uprkos pozivu iz Brisela da to ne čini, Vučić ide u Moskvu 9. maja. Tamo će se, najavio je, sastati s Putinom.

U pravu ste kada kažete da sam nedavno bio i u Beogradu i u Prištini, u dvije izuzetno uspješne posjete, tokom kojih sam podvukao predanost Ujedinjenog Kraljevstva Zapadnom Balkanu i podršku evropskim težnjama zemalja u regionu.

Drago mi je što sam održao vrlo koristan razgovor sa predsjednikom Vučićem po pitanju izazova sa kojima se region, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, suočava.

Izrazio sam svoju zabrinutost po pitanju neustavnog djelovanja predsjednika Republike Srpske Dodika i jasno rekao da Srbija ima centralnu ulogu u regionalnoj stabilnosti, uključujući i njene obaveze vezano za političku nezavisnost BiH, te njen ustavni okvir i institucije.

Bilo mi je drago čuti da predsjednik Vučić podvlači svoju podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, poruka koja je u jasnoj suprotnosti sa secesionističkim aktivnostima vladajućih političara u Republici Srpskoj.

Srbija ima jasne obaveze u sklopu Dejtonskog mirovnog sporazuma, uključujući i poštivanje političke nezavisnosti BiH i njenih institucija.

Dijalog BiH i Srbije

Ujedinjeno Kraljevstvo ozbiljno shvata svoje obaveze svjedoka Sporazuma. Moramo detaljno zajednički raditi kako bismo smanjili tenzije i pronašli pozitivna rješenja.

Iskreno se nadam da, u ovoj važnoj godini, kada obilježavamo 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, ćemo moći svjedočiti pozitivnom dijalogu na visokom nivou između Srbije i Bosne i Hercegovine.

Spremni smo da pomognemo u tome, kada god je to moguće, uključujući i tokom Berlinskog procesa ove godine kojem smo domaćini.

Velika Britanija je pomogla BiH, zajedno s nekim drugim evropskim zemljama, u UN-u u vezi s Rezolucijom o Srebrenici. Velika Britanija je, također, pomogla u brojnim prilikama u produženju mandata EUFOR-a. I postoje mnoge, mnoge druge situacije u kojima je Velika Britanija snažno angažovana u "bosanskim pitanjima" širom svijeta. To ne rade samo laburisti, već i konzervativci, kada su bili na vlasti. Zašto Velika Britanija to radi? Da li je to zato što vi, nakon izlaska iz EU, tražite svoju poziciju u novom geopolitičkom svijetu, ili je to nešto veće?

Podrška miru, sigurnosti i stabilnosti u Bosni i Hercegovini je bio i jeste dugoročni prioritet Ujedinjenog Kraljevstva. Mi prepoznajemo našu posebnu odgovornost kao svjedoka Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali i nekoga ko je u zadnjih 30 godina rasporedio značajan broj vojnog osoblja kako bismo pomogli domaćim akterima da izgrade ovu zemlju nakon rata. Imamo i ključnu ulogu u Upravnom odboru Vijeća za implementaciju mira, sa fokusom na očuvanje Dejtona i pružanje podrške tranziciji BiH u snažnu i modernu evropsku državu.

Pozdravljamo snažan stav koji je BiH zauzela na međunarodnom nivou po pitanju nekažnjivosti. Važni slučajevi pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju uspostavili su presedan za krivično gonjenje u slučajevima gdje se silovanje koristi kao oružje rata.

Ujedinjeno Kraljevstvo i BiH su partneri u promoviranju značajnog učešća žena i sprječavanju te odgovoru na specifična zlodjela koja su usmjerena na žene i djevojčice tokom rata.

Ujedinjeno Kraljevstvo radi sa partnerima na očuvanju sigurnosti

Ali, nama je jako stalo jer stabilnost BiH utiče na sve nas u Evropu, posebno u vrijeme velike prijetnje evropskoj sigurnosti. To smo jasno vidjeli sa ruskom agresijom na Ukrajinu. Tokom mojih sastanaka sa EUFOR-om i NATO-om u srijedu, razgovaraćemo o našem zajedničkom cilju izbjegavanja sigurnosnog vakuuma u ovoj zemlji i da ćemo se suprostaviti onim akterima kojima je cilj da siju neslogu i strah među zajednicama.

U Ujedinjenim nacijama, nastavit ćemo podržavati suverenitet i teritorijalni integritet BiH, uključujući i na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a u utorak.