Godine 1946. biblioteka Pravnog fakulteta Harvard potrošila je 27,50 dolara na dokument poznat kao "HLS MS 172". Prema aukcijskom katalogu na kojem je rukopis kupljen, predmet je bio "kopija" Magne Carte izrađena 1327. godine te je bila "pomalo izlizana i zamrljana od vlage".

"Kopija" je kupljena samo nekoliko mjeseci prije toga za 42 funte od heroja Kraljevskog zrakoplovstva, prema saopćenju za javnost King's Collegea u Londonu.

Gotovo 80 godina rukopis je ležao u Harvardu. Na kraju je dokument digitalizovan i upravo je u tom digitalnom obliku profesor David Carpenter, profesor srednjovjekovne historije na King's Collegeu u Londonu, prvi put naišao na njega.

"David mi je poslao e-mail s upitom: 'Pogledaj ovo. Što misliš da je to?'", dodao je profesor Nicholas Vincent, profesor srednjovjekovne historije na Univerzitetu East Anglia.

"I mislim da mi je trebalo samo 30 milisekundi da odgovorim: 'Znate što je to, a i ja znam što je to. To je originalna Magna Carta'", kazao je.

Carpenter i Vincent su naravno željeli detaljnije pogledati dokument, koristeći slike koje su snimili biblioteke Pravnog fakulteta Harvard putem ultraljubičastog svjetla i spektralnog snimanja, te ih uspoređujući s poznatim originalima izdanim 1300. godine za vrijeme vladavine kralja Edwarda I. Prema njihovoj analizi, tekst, rukopis i dimenzije dokumenta savršeno su odgovarali originalu.

"Ova ujednačenost pruža nove dokaze o statusu Magne Carte u očima suvremenika. Tekst je morao biti tačan", objasnio je profesor Carpenter

Nakon 80 godina utvrđeno da je "kopija" Magna Carte, kupljene za 27,50 dolara, zapravo original

Magna Carta jedan je od najpoznatijih ustavnih dokumenata na svijetu jer tvrdi temeljno načelo da je kralj, vladar, podložan zakonu. 1300. godina bila je posljednji put da je engleski kralj zapravo potvrdio Magnu Cartu iz 1225. godine, koja je konačna verzija", objasnio je Carpenter.

Dvojica historičara otkrila su da je pilotski as iz Prvog svjetskog rata, zračni vicemaršal Forster "Sammy" Maynard CB, poslao rukopis na aukciju po ovoj očito vrlo podcijenjenoj cijeni, nakon što ga je naslijedio od Thomasa i Johna Clarksona, koji su krajem 18. stoljeća predvodili borce protiv trgovine robljem.

Početkom 19. stoljeća, Clarksonovi su naslijedili rukopis od Williama Lowthera, nasljednog gospodara imanja Appleby, lokalnog prijatelja u engleskom Lake Districtu.

Sada je dokument izložen na Harvardu, gdje je dobro očuvan tokom gotovo 80 godina boravka.