U Sarajevu će sutra, u petak 27. februara, biti organizovani novi protesti ispred Zemaljskog muzeja, sa početkom u 13:00 sati.

Građani nastavljaju masovno okupljanje nakon što su prethodnih šest dana blokirali ulice u znak protesta zbog tragične tramvajske nesreće u kojoj je život izgubio 23-godišnji Erdoan Morankić iz Brčkog, dok su četiri osobe povrijeđene, uključujući i 17-godišnju djevojku, koja je zadobila teške povrede.

Na ranijim okupljanjima, ulice su ispunile više od 6.000 građana, što ih čini jednim od najvećih protesta u posljednjih nekoliko godina u Sarajevu.

Demonstranti su jasno izrazili nezadovoljstvo radom nadležnih institucija i stanjem u javnom prijevozu.


Novi protesti sutra u Sarajevu: Zahtjevi za sigurniji javni prijevoz i ostavke odgovornih

Zahtjevi građana

Za sutrašnje okupljanje organizatori očekuju još veći broj građana. Njihovi zahtjevi ostaju:

- potpuna otvorenost i transparentnost istrage, uključujući podatke o održavanju tramvaja i snimak kamere iz vozila u trenutku nesreće;

- trajno povlačenje starih tramvaja iz saobraćaja dok se ne izvrši njihov ponovni servis i javno ne potvrdi tehnička ispravnost;

- ostavke odgovornih osoba u upravi javnog prijevoza i nadležnim organima;

- razvoj sigurnog i kvalitetnog javnog prijevoza u Sarajevu.

Građane dodatno frustrira činjenica da kamera iz tramvaja broj 516, prema podacima Tužilaštva, nije snimala trenutak nesreće, kao i brojni drugi propusti u toku istrage.