U svijetu u kojem se istina sve češće prekraja prema potrebama političkog trenutka, bivši američki predsjednik Donald Trump ponovo je pokazao kako se manipulacija informacijama može pretvoriti u oružje – i to bez imalo zadrške.
Tokom nedavnog sastanka s južnoafričkim predsjednikom Cyrilom Ramaphosom u Bijeloj kući, Trump je Ramaphosi pokazao niz fotografija i videosnimaka, tvrdeći da se radi o "dokazima masovnih ubistava bijelih farmera u Južnoj Africi". No, ispostavilo se da te slike nemaju nikakve veze s Južnom Afrikom.
Ubrzo nakon sastanka, globalna novinska agencija Reuters objavila je demanti koji je raskrinkao ne samo izvor fotografija, već i suštinsku laž na kojoj je Trump zasnovao svoju tvrdnju. Naime, fotografije koje je bivši predsjednik pokazao južnoafričkom kolegi zapravo su preuzete iz Reutersovog snimka iz Demokratske Republike Kongo, nastalog tokom sukoba s pobunjeničkom grupom M23 koju podržava Ruanda. Snimak je napravio Reutersov video-novinar Djaffar Al Katanty 3. februara – i nikakve veze nema s Južnom Afrikom.

Pred očima cijelog svijeta, predsjednik Trump je iskoristio moju fotografiju, ono što sam snimio u DR Kongu, kako bi pokušao uvjeriti predsjednika Ramaphosu da u njegovoj zemlji crnci ubijaju bijelce", izjavio je Al Katanty, upozoravajući na ozbiljne posljedice političke manipulacije vizualnim materijalom.
Još je alarmantnije što su fotografije preuzete sa bloga američkog konzervativnog portala American Thinker, koji je, bez ijednog provjerenog izvora, objavio tekst o rasnim tenzijama u Južnoj Africi, povezujući ga s konfliktima u Kongu. Screenshot s YouTubea, bez autora, bez konteksta i bez odgovornosti, ušao je u Bijelu kuću i poslužio kao „dokaz“ u razgovoru najvišeg ranga.
Ovaj incident ne bi smio proći nezapaženo. Ne samo da je riječ o očiglednom pokušaju širenja dezinformacija, već je i opasna instrumentalizacija rasnih narativa koji već decenijama opterećuju i Južnu Afriku i SAD. Manipulacijom stvarnošću, Trump ne samo da trivijalizuje stvarne tragedije koje se dešavaju u Africi, nego i potpaljuje rasne tenzije i strahove unutar i izvan granica SAD-a – sve u cilju političke koristi.
Ova epizoda je još jedan podsjetnik na to koliko su činjenice danas krhke pod teretom političke propagande i koliko je važna uloga nezavisnog novinarstva. Reuters je ovim činom, na svjetskoj pozornici, odigrao ključnu ulogu u zaštiti istine i integriteta profesije.
Međutim, ostaje pitanje: koliko će ovakvih manipulacija proći neprimijećeno, bez obzira na raskrinkavanje? U vremenu kada se laž širi brže od istine, istina mora imati svoje braniče – i to glasne, uporne i beskompromisne.
U nastavku objavljujemo još nekoliko laži američkog predsjednika koje je evidentirao CNN.

Kondomi za Hamas
Kada je glasnogovornica Karoline Leavitt na svom prvom službenom brifingu u Bijeloj kući objavila da je Trump osujetio plan da se potroši 50 milijuna dolara "za financiranje kondoma u Gazi", odmah je postalo jasno da je ta tvrdnja vrlo dvojbena, a Trumpova administracija nije imala dokaze koji bi to potkrijepili.
Ne samo da je Trump sljedeći dan ponovio tu tezu o 50 milijuna dolara za kondome, nego je dodao i da su kondomi bili za Hamas. Nekoliko dana kasnije je napuhao brojku na 100 milijuna dolara. Ovo je bio još jedan primjer Trumpflacije – dugogodišnje predsjednikove navike da netočnu priču s vremenom učini još više netočnom.
Ukrajina je pokrenula rat - na Ukrajinu
Druga laž koju je CNN izdvojio jest Trumpovo optuživanje Ukrajine da je počela rat na samu sebe. Činjenica je da je Rusija pod vodstvom Vladimira Putina pokrenula invaziju na Ukrajinu u veljači 2022. godine.
No, kada je Trump odbacio pritužbe Ukrajinaca o njihovom isključenju iz američko-ruskih pregovora o okončanju rata, lažno je optužio Ukrajinu za početak rata.
"Nikad ga niste trebali ni započeti. Mogli ste se dogovoriti", rekao je Trump, prebacujući tako krivnju na Ukrajinu.
(Ne)jedinstvenost državljanstva po rođenju
Trump je ponudio nešto što je moglo zvučati kao razumno obrazloženje za njegov pokušaj da ukine pravo na državljanstvo po rođenju. SAD, rekao je, je jedina država koja ima državljanstvo po rođenju. No, to nije točno, na što su mediji upozoravali i prije sedam godina, kada je to Trump izrekao kao predsjednik 2018. godine. Deseci zemalja, uključujući Kanadu i Meksiko, također automatski dodjeljuju državljanstvo ljudima rođenim na njihovom tlu.

Napad 6. januara i izvrtanje stvarnosti
Trump već godinama predstavlja verziju nereda na Kapitolu od 6. januara 2021., koja nema mnogo sličnosti s onim što se doista dogodilo. Kad su ga početkom veljače upitali zašto je pomilovao ljude koji su napali pripadnike hitnih službi, rekao je da je ljude koje je pomilovao zapravo "napala naša vlada" i da "oni nisu napali".
Ova tvrdnja "nisu napali" bila je drsko poricanje očite istine, što su jasno pokazivali ne samo videozapisi nego i suženja. Ministarstvo pravosuđa priopćilo je da je više od 140 policajaca napadnuto 6. januara, a da je više od 170 ljudi priznalo krivicu za takve napade.
Voda u Kaliforniji
Trump je požare u Los Angelesu povezao s odlukom Kalifornije da upotrijebi dio svoje vode za zaštitu riba u sjevernom dijelu države - iako te dvije stvari nemaju nikakve veze jedna s drugom. Zatim, nakon što je naredio iznenadno ispuštanje goleme količine vode iz rezervoara Central Valley bez pravog razloga, Trump je izjavio da dio te vode ide prema Los Angelesu - iako nije išla prema Los Angelesu i nije mogla ići u Los Angeles.
Izborna laž
Unatoč pobjedi 2024., Trump i dalje laže o izborima 2020. kada ga je porazio Joe Biden. Više od četiri godine nakon što je izgubio od Joea Bidena, ponovio je svoje besmislice o namještenim izborima tijekom najmanje tri događaja samo na dan svoje inauguracije 2025., a zatim i više puta nakon toga.
Bajka o olimpijskim boksačima
Kako bi promovirao svoj pokušaj da transrodnim sportašima zabrani sudjelovanje na Olimpijskim igrama, Trump je ispričao priču o tome kako su dvije osvajačice zlatnih medalja u ženskom boksu na Igrama u Parizu prošle godine bili muškarci.
No, opet krivo - Međunarodni olimpijski odbor je na to upozorio i tijekom Olimpijskih igara - nijedan prvak nije prošao tranziciju, a obje žene su rođene kao žene i uvijek su se natjecale u ženskim disciplinama.

O sjevernom susjedu
Prije nego što je preuzeo dužnost, Trump je ležerno izjavio da se kanadskom narodu "sviđa" njegova ideja da Kanada postane 51. država SAD-a. No, ta ideja je zapravo izuzetno nepopularna u kanadskoj javnosti. Zatim, nakon inauguracije, Trump je nastavio izmišljati stvari o Kanadi - u jednom trenutku se oglasio na društvenim mrežama, a zatim je i javno izjavio da Kanada zabranjuje američkim bankama da tamo posluju.
"Možete li vjerovati?", dodao je Trump. Nema sumnje da neki Amerikanci vjeruju u to, ali to je laž, dodaje CNN.
Bidena okrivio za program pokrenut pod Trumpom
Nakon smrtonosnog sudara u januaru između vojnog helikoptera i putničkog mlažnjaka, Trump je okrivio inicijative Bidenove administracije za raznolikost u Saveznoj upravi za zrakoplovstvo (FAA), bez da je ponudio ikakve dokaze da je bilo kakva politika raznolikosti FAA-e imala veze s nesrećom.
U još jednoj izmišljenoj priči je kazao kako je Biden zapošljavao osobe sa značajnim invaliditetom kao kontrolore zračnog prometa, no nije objasnio da je ovaj FAA pilot program zapravo dugogodišnja inicijativa pokrenuta tijekom njegove administracije 2019.
Ko plaća carine?
Kada je Trump govorio o carinama koje je uveo na kineski uvoz tijekom svog prvog predsjedničkog mandata, govorio je o tome koliko su novca "iz Kine" te carine generirale za američko ministarstvo financija. Kada je govorio o dodatnim carinama koje planira nametnuti raznim drugim zemljama tijekom svog sadašnjeg predsjedničkog mandata, govorio je o potrebi da ih "naplati".
Ni u jednom trenutku nije priznao da su uvoznici iz SAD-a, a ne strane zemlje, oni koji plaćaju stvarne carine. Također, nije spomenuo ni to da je niz studija, uključujući i onu dvostranačke komisije za trgovinu savezne vlade, otkrile da su Amerikanci na kraju snosili gotovo sve troškove njegovih carina na kineske proizvode u prvom mandatu.

Pretjerivanje o povećanju stope autizma
Trump nastavlja koketirati s teorijom zavjere o tome da vakcine primljene u djetinjstvu uzrokuju autizam. U objavi na društvenim mrežama početkom februara napuhao je opseg povećanja poznate prevalencije autizma u posljednja dva desetljeća.
"Prije 20 godina autizam kod djece bio je 1 od 10 000. SADA JE 1 od 34", napisao je Trump. "WOW! Nešto stvarno nije u redu." Osim činjenice da stručnjaci kažu da porast dijagnoza autizma (na 1 od 36 djece do 8. godine 2020.) vjerojatno ima veze s većom sviješću o simptomima i poboljšanim praksama dijagnoze, javne statistike Američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti pokazuju da je poznata prevalencija u 2004. bila 1 od 125 djece, a ne "1 od 10 000". To je prilično velika razlika.
Kinesko (ne)funkcioniranje Panamskog kanala
U svom inauguracijskom govoru u siječnju rekao je: "Kina upravlja Panamskim kanalom. I nismo to dali Kini, mi smo to dali Panami, i mi to uzimamo nazad."
CNN ističe da ni to nije istina - Panama upravlja Panamskim kanalom, no Trump je mogao postaviti legitimna pitanja o utjecaju Kine na tom području.
Glasovi mladih
Dok se hvalio pobjedom na izborima 2024., Trump je rekao i neke istinite stvari, poput one da je osvojio svih sedam ključnih saveznih država. No, ubacio je tu i neke lažne tvrdnje - poput one da je pobijedio na izborima mladih "s 36 bodova". Zapravo, izlazne ankete pokazuju da je izgubio glasove mladih od tadašnje potpredsjednice KamaleHarris. Čak i da su ove ankete pogrešne, nema osnove za tvrdnju da je pobijedio na izborima mladih s 36.