Od maja kućanstva se moraju pripremiti na strožija pravila odvajanja biootpada. Kršenje ovih propisa može rezultirati visokim novčanim kaznama koje mogu iznositi do 2.500 eura.

Početkom ove godine stupile su na snagu nove odredbe o odvajanju komunalnog otpada, a sada slijede i dodatna pooštrenja za biootpad koja će se primjenjivati od 1. maja. Ako ih se ne pridržava, prijeti značajna kazna.

Radi se o tzv. onečišćujućim tvarima koje radnici u sakupljanju otpada često pronalaze u kanticama za biootpad. Onečišćujuće tvari su strane materije koje ne pripadaju u biootpad, naprimjer plastika, pseći izmet, opušci i određene vrste papira. Ovi materijali otežavaju ili onemogućuju recikliranje, pa se umjesto komposta, vrijednog organskog otpada, često jedina opcija njegovo spaljivanje. To predstavlja veliki gubitak jer se organski otpad smatra važnim resursom.

Prema novoj Uredbi o biootpadu (BioAbfV), od 1. maja dopušteno je najviše jedan posto onečišćujućih tvari u biootpadu. Poštivanje ovog pravila strogo će se kontrolirati, a kršenje će se kažnjavati. Ako se ukaže više od tri posto stranih tvari, kompanija za odvoz otpada može odbiti prikupiti biootpad – kanta neće biti ispražnjena. Tek nakon što kućanstvo ponovno pravilno sortira otpad, on će biti odvezen, ali ne odmah, već pri sljedećem redovnom odvozu.

Ako otpad nije pravilno sortiran, korisnici to neće primijetiti samo po neispražnjenoj kanti. Radnici će na kantu zalijepiti naljepnicu koja ukazuje na neispravno odvajanje. Ali, to je najblaža moguća sankcija. Prema Zakonu o gospodarenju otpadom, za teže prekršaje može biti izrečena novčana kazna do 2.500 eura.

Kako se provjerava sadržaj kante?

Radnici mogu nasumično pregledati sadržaj kante ili koristiti specijalizirana vozila s detektorima. Ona su opremljena senzorima koji mogu otkriti plastiku ili metal u kanti.

Obratite pažnju, kazne su do 2.500 eura: U Njemačkoj se uvode nova pravila, evo o čemu se radi

Šta smije, a šta ne smije u kantu za biootpad?

Savezno ministarstvo za okoliš, zaštitu prirode, nuklearnu sigurnost i zaštitu potrošača objasnilo je što pripada, a što ne pripada u kantu za biootpad. Ova pravila vrijede u cijeloj Njemačkoj, piše Fenix.

Zabranjeno je bacati:

Vreće za otpad
Bočice s lijekovima
Građevinski otpad, iskopana zemlja, ulični otpad, kamenje
Higijenski ulošci, tamponi
Vrećice za biootpad
Jednokratno posuđe i zdjele od biorazgradive plastike
Folija za prekrivanje hrane
Staklenke s ostacima hrane
Vrećice za pseći izmet
Kapsule za kavu, espresso, čaj
Kozmetički i higijenski proizvodi
Metal, kompozitni materijali
Plastične vrećice
Jestivo ulje
Zapakirana hrana
Plastična ambalaža
Pelene

Dopušteno je bacati:

Vrećice za biootpad od neobrađenog papira
Kruh, peciva, ostali proizvodi od brašna
Ljuske jaja
Voće koje je palo s drveća
Ostaci ribe, mesa i hrane (čak i pokvarene)
Vrtni otpad: otkos trave, rezani ogranci, lišće/iglice, cvijeće i biljni ostaci, neke oboljele biljke (osim ako su zaražene štetnicima), korov i mahovine
Ostaci povrća, salate, voća (uključujući citrusno voće)
Talog od kafe, čaj
Stelja za male životinje (samo piljevina, pijesak), slama
Kuhinjske rolne papira
Filteri za kafu i vrećice za čaj
Mliječni proizvodi (ne tekući!)
Ljuske orašastih plodova
Ostaci jela, kuhani i sirovi
Lončano i rezano cvijeće (bez lončića i žice)
Novinski papir u umjerenim količinama (ne sjajni papir)