Prijevremeni izbori za predsjednika bh. entiteta RS održat će se u nedjelju, 23. novembra, a građani će pravo glasa moći iskoristiti u periodu od 7 do 19 sati, kada će biračka mjesta biti otvorena, odnosno zatvorena.
Dan ranije, tačno 24 sata prije početka glasanja, u 7 sati 22. novembra, stupa na snagu izborna šutnja i traje sve do zatvaranja birališta. Tokom tog perioda ‘zabranjuju se sve aktivnosti koje ometaju ili opstruiraju izborni proces tokom izborne šutnje.' Također, od jutros u 7 sati na snazi je i zabrana objavljivanja rezultata istraživanja javnog mnijenja vezanih za izbore.
Za ove izbore formirano je ukupno 2.211 biračkih mjesta. Uz redovna mjesta, angažirano je i 139 mobilnih timova koji će omogućiti glasanje za 4.767 birača.
Na glasačkom listiću biračima će se ponuditi imena kandidata čije je učešće ovjerila Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine. Među njima su: Dragan Đokanović (Savez za novu politiku), Branko Blanuša (SDS - Srpska demokratska stranka), Siniša Karan (Savez nezavisnih socijaldemokrata - SNSD - Milorad Dodik), Nikola Lazarević (Ekološka partija Republike Srpske), te nezavisni kandidati Igor Gašević i Slavko Dragičević.

Prema podacima Centralnog biračkog spiska zaključno sa 3. novembrom 2025. godine, pravo glasa ima 1.264.364 birača. Među njima je 20.269 građana koji će glasati putem pošte, kao i 258 birača u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH u Beču, Berlinu, Minhenu i Beogradu.
Za praćenje izbornog procesa izdato je ukupno 639 akreditacija posmatračima. Od toga je 515 predstavnika nevladinih organizacija, 99 međunarodnih posmatrača i 25 posmatrača koje su prijavili politički subjekti.
Troškovi organizacije prijevremenih izbora procijenjeni su na 6.460.000 KM, navodi se u saopćenju CIK-a.

