Redakciji portala Hayat.ba obratilo se nekoliko čitaoca sa tvrdnjama kako je u Dijaliznom centru Žepče jako loše stanje.
Kako navode, tri pacijenta sa dijagnozom sepse hospitalizirani su u Kantonalnoj bolnici u Zenici i nalaze se u jako lošem stanju.
"Ljekar u centru nikad nije prisutan, nalazi im se nikako ne kontrolišu, te su pacijenti prepušteni sami sebi. Iskreno se nadam da će se bilo šta saznati i riješiti prije nego još neko strada" - stoji u mailu koji smo dobili.
Tragom ovih informacija kontaktirali smo nadležne u Kantonalnoj bolnici Zenica pod čijom je upravom Dijalizni centar Žepče.
Odgovor smo dobili od dr. Rasima Iriškića, pomoćnika direktora za medicinske poslove.

Kako je kazao, jedino se mogu složiti sa tvrdnjom o hroničnom nedostatku ljekara, što je dugogodišnji problem koji oni nastoje prevazići, a sličan problem imaju i ostale zdravstvene ustanove u Bosni i Hercegovini.
"Kada je riječ o navodima o sepsi, želimo naglasiti da su pacijenti koji dolaze na dijalizu ambulantni pacijenti, koji dolaze od svojih kuća zajedničkim prevozom. Tvrdnje da su tri pacijenta dobila sepsu i da se to zataškava nisu tačne. Sve laboratorijske analize se obavljaju po unaprijed utvrđenom protokolu: svaka tri mjeseca rade se testovi poput KKS/DKS, ŠUK, uree, kreatinina, jonograma, Fe u serumu, Ca, P, AST, ALT, albumina, globulina, ukupnih proteina, dok se svakih šest mjeseci dodatno rade feritin i parathormon. Ovi nalazi su odobreni i finansirani od strane Zavoda zdravstvenog osiguranja Zeničko-dobojskog kantona.
Po dobijenim nalazima se koriguje terapija, kako ona koja se ordinira na dijalizi, tako i terapija za dane bez dijalize. Svi podaci o pacijentima evidentirani su u BIS sistemu i ličnim kartonima pacijenata" - rekao je Iriškić.
Dodaje da se također mikrobiološke analize redovno provode i da su do sada uvijek bile uredne.
"Nedavno su izvršene inspekcije od strane Kantonalne sanitarne inspekcije i Kantonalne zdravstvene inspekcije, koje nisu utvrdile nepravilnosti u radu Dijaliznog centra" - istakao je Iriškić za Hayat.ba.

Podsjećamo, trenutno u Federaciji BiH djeluje 18 centara za hemodijalizu.
Oboljeli od bubrežnih bolesti prinuđeni su se liječiti za organizam teškom i mukotrpnom terapijom kao što je dijaliza, ali i lijekovima koji za njih znače život.
Ovi pacijenti najčešće na dijalizu odlaze svaki drugi dan.