O tome kakva prava danas uživaju u našoj domovini, ukupnoj ekonomskoj situaciji i drugim važnim elementima koji utiču na dostojanstven život radnika, razgovarali smo sa Zoranom Pavlovićem, ekonomskim analitičarem:
Zoran Pavlović, ekonomski analitičar:
Najprije želim da poželim sretan 1. maj onima koji rade, jer nam ta klasa baš i nije najbrojnija, a i oni koji rade nemaju previše razloga za slavlje. Mi smo kao društvo totalno obezvrjedili rad, i učinili ga totalno bezvrijednim. Pri tome smo ga opteretili velikim davanjima i tako otežali i poslodavcima, pa je da podsjetim u Federaciji taj iznos 74,4 posto a u RS 64 posto doprinosa. Potpuno smo napustili pojmove, rad, disciplina i rezultati - kao oni koji daju bolju platu i donose novu vrijdnost. Danas smo došli na to da je samo korisno biti član partije i rad više nema vriiednost koju je imao u neko pređašnje vrijeme govori Pavlović ta dodaje:

Zoran Pavlović, ekonomski analitičar:
I dalje bilježimo gubitak radne snage zbog ljudi koji odlaze iz Bosne i Hercegovine. Smanjuje se mogućnost formiranja porodica, a minimalna je šansa i za rješavanje stambenog pitanja. Sve su to stvari koje potpuno demorališu radnike, a ni sindikati se ne snalaze u pronalasku poveznice između radnika i poslodavaca. Mi danas nemamo više radnike i počeli smo ih uvoziti iz dalekoistočnih zemalja i iz Turske, a sindikati se brinu jedino o minimalnoj plati jer se finansiraju iz članirarina koje se izdvajaju iz plata. Dakle, situacija je takva da razloga za proslavu 01. maja gotovo da nema.