Platforma 'Moj grunt', u punom kapacitetu počela je sa radom.
Riječ je o projektu koji implementira Savez bošnjačkih nevladinih organizacija (SBNO), uz podršku Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.
Cilj projekta je pomoći građanima u manjem bh. entitetu da sačuvaju vlasništvo nad svojom nekretninom.
- Prema informacijama s terena, u velikom broju slučajeva utvrđeno je eklatantno kršenje temeljnih prava vlasnika nekretnina, koje nerijetko vodi njihovoj uzurpaciji i uknjižbi na entitet RS. Kao što je poznato, sam Zakon je bio predmet osporavanja na Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine ali je isti, uz određene „kozmetičke“ promjene, i dalje na snazi. U primjeni ovog Zakona pokazala se sva njegova štetnost po vlasničke interese i održivost prije svega povratničke populacije u entitetu RS, i to kroz višestruko narušavanje njihovih ljudskih prava kao stranaka u postupku. U praktičnoj primjeni ovog Zakona vlasnicima nekretnina je uskraćeno pravo na pravično suđenje kao i pravo na djelotvornu žalbu. U rješenjima koja se izdaju, strankama u postupku je omogućeno pravo žalbe samo na „klasifikaciju zemljišta“ (vrsta) i sam „premjer“ (ukupna površina parcele), ali ne i na „pravo svojine“, iako je i samo pravo svojine bilo predmetom odlučivanja. To je u direktnoj suprotnosti s odredbama Evropske konvenciju o ljudskim pravima, koje nalažu da stranka uvijek ima pravo žalbe na kompletan sadržaj o kome odlučuje neki administrativni organ, a ne samo na neki njegov dio – navodi se na stranici Moj grunt.

Projekat se realizira kroz dva ključna cilja, i to:
1. Podizanje svijesti, educiranje i alarmiranje vlasnika nekretnina u entitetu RS o potencijalnim efektima primjene Zakona o premjeru i katastru RS;
2. Pružanja besplatne pravne pomoći vlasnicima nekretnina u entitetu RS u žalbenim i sudskim postupcima, te njihova priprema za adekvatno i pravovremeno djelovanje u postupcima izlaganja nekretnina.