Jose Mujica, bivši predsjednik Urugvaja, bivši gerilac i međunarodno prepoznata ličnost poznata po svom skromnom načinu života i progresivnim reformama, preminuo je u 89. godini života.
'S dubokom tugom objavljujemo smrt našeg druga Pepea Mujice', objavio je predsjednik Urugvaja Yamandu Orsi na platformi X. 'Hvala ti za sve što si nam dao i za tvoju duboku ljubav prema svom narodu.'
Mujica, u narodu poznat jednostavno kao 'Pepe', obnašao je funkciju predsjednika od 2010. do 2015. godine. Tokom mandata zalagao se za liberalne reforme koje su bile rijetkost ne samo u Latinskoj Americi, već i u širem svijetu – legalizovao je istospolne brakove, abortus u ranoj trudnoći te podržao zakon o legalizaciji marihuane.
Umjesto života u luksuznoj predsjedničkoj rezidenciji, Mujica je odbio preseljenje i nastavio živjeti na skromnom imanju u predgrađu Montevidea, gdje je uzgajao cvijeće. Prepoznatljiv je bio po starom Volkswagen Bubi, običnim obrocima u lokalnim restoranima i odbijanju da nosi odijelo i kravatu.
U intervjuu za Reuters u maju 2024., iz svoje jednostavne kuće koju je dijelio sa suprugom i bivšom senatorkom Luciom Topolansky, Mujica je kazao da je njegov legendarni automobil još uvijek 'u fenomenalnom stanju', ali da mu je traktor draži jer je 'zabavniji i imate vremena razmišljati'.
Od gerile do predsjedničke fotelje
Rođen 1935. godine, iako je sam tvrdio da je greškom upisan i da je zapravo rođen godinu ranije, Mujica je odrastao u siromaštvu. Nakon smrti oca pomagao je majci na porodičnom imanju, a kasnije se priključio marksističkoj gerilskoj grupi Tupamarosi, koja se borila protiv tadašnje konzervativne vlasti u Urugvaju.
U oružanim sukobima s vojskom bio je šest puta ranjen, a gotovo 15 godina proveo je u zatvoru, većinom u samici, u teškim uslovima, često bez svjetla i ikakvog kontakta s ljudima. Uspio je dvaput pobjeći iz zatvora, uključujući i spektakularan bijeg kroz tunel.
Nakon povratka demokratije 1985. godine, Mujica je oslobođen i vratio se političkom životu. Obnašao je funkciju ministra poljoprivrede, a kasnije je izabran za predsjednika s 52 posto glasova, uprkos sumnjama u vezi s njegovom prošlošću i poznim godinama – imao je 74 godine kada je preuzeo funkciju.
Sa suprugom Luciom, koja mu je bila politička saborca još od gerilskih dana, ostao je aktivan i nakon završetka mandata. Nastavio je podržavati lijeve kandidate, uključujući i predsjednika Orsija, koji je dužnost preuzeo u martu 2025..
Smrt Josea Mujice označava kraj jedne ere – ere čovjeka koji je iz zatvorske samice stigao do predsjedničke palače, a iz predsjedničke palače vratio se na skromno imanje, vjeran svojim principima do posljednjeg daha.